Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 10:40
Reklama
Reklama
Reklama

Jak i kiedy używać paralizatora? Policja szkoli strażników miejskich ZDJĘCIA

W jaki sposób właściwie i zgodnie z zasadami posługiwać się paralizatorem elektrycznym - tego uczyli się w kaliscy strażnicy miejscy, pod okiem policyjnego instruktora. To kolejne przedsięwzięcie realizowane w ramach współpracy obu instytucji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Kalisza.
Jak i kiedy używać paralizatora? Policja szkoli strażników miejskich ZDJĘCIA

Decyzja o tym, że strażnicy miejscy zostaną wyposażeni w nowy środek przymusu bezpośredniego zapadła już kilka miesięcy temu. Podczas interwencji strażnicy niejednokrotnie mieli do czynienia z agresją fizyczną. Paralizatory mają pomóc im w sytuacjach, gdy mają do czynienia z niebezpieczną osobą. 

Taser, paralizator X2, bo tego typu urządzenie zostanie na dniach wprowadzone do służby w Straży Miejskiej Kalisza, jest to skuteczny i bezpieczny środek przymusu bezpośredniego. Skuteczny, gdyż w kilka sekund można obezwładnić osobę, wobec której podejmowana jest interwencja.Bezpieczny, ponieważ wiązka prądu elektrycznego wysyłanego z tasera nie powoduje obrażeń ciała - informuje jednostka.

Zarówno Policja, jak i Straż Miejska, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców na poziomie lokalnym. Wspólne patrole, razem podejmowane interwencje, wspólnie realizowane programy profilaktyczne, szkolenia to tylko niektóre z działań podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

W środę kolejna grupa strażników miejskich zakończyła szkolenie zawodowe dotyczące wykorzystywania w służbie paralizatorów, nazywanych popularnie taserem. Dwudniowy kurs poprowadził policyjny instruktor. Szkolenie podzielono na dwie części. W pierwszej, teoretycznej strażnicy zapoznawali się z podstawami prawnymi użycia i wykorzystania paralizatora, jego budową, właściwościami oraz sposobem działania na osobę obezwładnianą.

Ta część zakończona była testem, którego wynik pozytywny pozwolił funkcjonariuszom przystąpić do drugiego etapu szkolenia. Druga część miała charakter praktyczny, podczas której strażnicy miejscy opanowali umiejętności związane ze sposobem noszenia urządzenia, jego obsługi, taktyki użycia, a co najważniejsze poznali podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas jego stosowania. Strażnicy poznali również sposób współdziałania w patrolu z innym funkcjonariuszem, który posiada na wyposażeniu osobistym paralizator elektryczny - mówi asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji. 

Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez instruktora z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej, który na co dzień pełni służbę w Nieetatowej Grupie Realizacyjnej.

RED, KMP w Kaliszu

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: [email protected]

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/FaktyKaliskie

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: goscTreść komentarza: od kiedy drzewa niosą smierć????takie myślenie to tak jakby w lipcu zasłonić słońce w południe bo można dostać udaru przebywając na dworze-głupota totalna. TYlko rozwaga moze uchronić przed nieszczęściemData dodania komentarza: 28.04.2025, 08:42Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: Nocna StrażTreść komentarza: Przecież drzewa spełniają lepszą rolę niż milicja. Dzięki nim nie jeden potencjalny drogowy zabójca został wyeliminowany. Jak chcecie usuwać drzewa to trzeba w ich miejsce ustawić fotoradary i zwiększyć mandaty za przekroczenie prędkości tak z 10 razy. Zbyt dużo ludzi zginęło już w tym kraju na drogach przez pychę i arogancję kretynów, którzy nie potrafią uszanować przepisów, które nie są tworzone komuś na złość, tylko po to aby na drogach było bezpieczniej.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 08:16Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: S1964Treść komentarza: Drzewa nie atakują. To samochody (a raczej kierowcy) atakują drzewa.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 08:03Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: ATreść komentarza: Winni są ludzie, nie drzewa, rowy, słupy. Tylko kierowcy!! Może tak więcej fotoradarów, kamer itp. Tych lubiących prędkość to może ostudzi jak kilka razy w tygodniu będą płacić mandatyData dodania komentarza: 28.04.2025, 06:24Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama