Organizatorem marszu są trzy stowarzyszenia: Kaliscy Patrioci, Obóz Narodowo – Radykalny i Tylko KKS. Środowiska prawicowe zapewniają jednak, że do pochodu zapraszają wszystkich, niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. - Zapraszamy wszystkich, i zwolenników i przeciwników Żołnierzy Wyklętych, nie tylko kaliszan. Zapraszamy również ludzi spoza Kalisza – mówi Michał Szczap z „Kaliskich Patriotów”.
Obchody dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się o 18.00 mszą świętą w kościele św. Rodziny przy Rogatce. Po mszy, około 19.00 uczestnicy przejdą ulicami Śródmieścia do Ogrójca ojców Jezuitów, by tam złożyć kwiaty i zapalić znicze przed pomnikiem pomordowanych w Katyniu. Tradycyjnie na czele marszu uczestnicy poniosą transparent z napisem „ Śmierć wrogom Ojczyzny”. Organizatorzy zapewniają jednak, że tak mocnym hasłem nie chcą nawoływać do nienawiści, a jedynie przypomnieć historię związaną z tym napisem. - Jest to hasło które towarzyszyło Narodowym Siłom Zbrojnym, dokładnie oddziałowi „Roja” Dziemieszkiewicza. Takie naszywki nosili na swoim lewym ramieniu, jest to bardziej w kontekście historycznym – wyjaśnia Michał Szczap.
W ubiegłym roku w marszu wzięło udział 150 osób, w tym roku swoje uczestnictwo zadeklarowało już ponad 250 osób. Na pochodzie pojawi się również delegacja Urzędu Miejskiego z prezydentem Sapińskim na czele, oraz przedstawiciele wiele instytucji i stowarzyszeń. RELACJĘ WIDEO Z UBIEGŁOROCZNEGO MARSZU OBEJRZYCIE TUTAJ.
Żołnierze wyklęci to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Uczestnicy ruchu określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”. W czasach PRL ogół jednostek antykomunistycznych określany był jako reakcyjne podziemie. Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Termin „żołnierze wyklęci” upowszechnił Jerzy Śląski, publikując książkę o takim tytule.
W walkach podziemia z władzą zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia.
MS. fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze