Sobotni raport to 10 900 przypadków zakażenia koronawirusem i 292 zgony.
W całej Wielkopolsce w związku z covid zmarło 38 osób.
W Kaliszu odnotowano 21 zakażeń. 7 osób zmarło. Dwie nie miały dodatkowych chorób.
W powiecie kaliskim jest 14 zakażeń. Jedna osoba zmarła. Miała choroby współistniejące.
W powiecie ostrowskim odnotowano 25 zakażeń. Dwie osoby zmarły, miały dodatkowe choroby.
W powiecie krotoszyńskim przybyło 18 zakażonych. Trzy osoby zmarły. Dwie wyłącznie z powodu Covid-19.
W powiecie pleszewskim jest dziś 19 nowych zakażeń. Jedna osoba zmarła, miała dodatkowe choroby.
W powiecie kępińskim jest 30 zakażeń. Nie odnotowano zgonów.
Uratowany 18-latek
Poznański Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformował o polepszeniu się stanu 18-latka, który trafił tutaj w podobnym czasie razem z 38-latką z Pleszewa i również został podłączony do płuco-serca.
Miesięczna walka całego zespołu Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii COVID o życie młodego człowieka skończyła się happy endem. Dziś 18-letni Rafał sięga po lekturę A. Sapkowskiego „Wiedźmin” i wraca do zdrowia. Takie doświadczenia nie zawsze kończą się pozytywnie. Nie jest to też typ doświadczeń jakie warto mieć. Dlatego szczepimy się – czytamy na profilu szpitala.
Omikron u bram
Obecnie nadal dominującym wariantem jest wariant Delta, ale niebawem i u nas zostanie wyparty przez Omikron, który jest nawet 70 razy bardziej zaraźliwy od Delty. W Stanach Zjednoczonych Omikron odpowiada już za 95% przypadków zakażeń.
W USA rejestruje się po ponad pół miliona zakażeń dziennie, w Wielkiej Brytanii i Francji prawie 200 tys. zakażeń, a w Hiszpanii i Włoszech ponad 100 tys. infekcji koronawirusem dziennie, z dominującym wariantem Omikron.
Epidemiolodzy szacują, że pod koniec stycznia i u nas może dochodzić do 100 tysięcy przypadków zakażeń dziennie.
Omikron z jednej strony jest bardzo zaraźliwy, ale z drugiej strony – jak pokazują badania – przebieg zakażenia jest łagodniejszy.
Według danych, którymi dysponujemy w przypadku zakażenia Omikronem czterokrotnie rzadziej jest potrzebna terapia tlenowa, sześciokrotnie rzadziej pacjenci z tym wariantem koronawirusa trafiają na oddziały intensywnej terapii, ponad pięciokrotnie rzadziej występuje zgon. Badania wykazują, że po zakażeniu SARS-CoV-2 Omikron często boli gardło, bo atakowane są górne drogi oddechowe, a rzadziej chory ma objawy związane z kłopotami oskrzelowymi i płucnymi– mówił dla TVP Info kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.
Specjaliści zalecają, by przed falą Omikronu przyjąć trzecią dawkę szczepionki. To wzmocni naszą ochronę przed nowym wariantem koronawirusa. Czas przyjęcia trzeciej dawki został skrócony z 6 do 5 miesięcy od pełnego zaszczepienia.
Skuteczność szczepionek wobec wariantu Omikron jest mniejsza i dodatkowo spada z czasem. To dlatego wskazane jest podanie dawki przypominającej, aby przywrócić tę odporność do poprzedniego poziomu - powiedziała dla polsatnews.pl wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Napisz komentarz
Komentarze