Duże znaczenie ma rodzaj zabiegu
Chirurg stomatolog koncentruje się wyłącznie na leczeniu najbardziej skomplikowanych dolegliwości występujących w uzębieniu i okolicach. Nie realizuje zatem takich czynności jak choćby plombowanie czy wybielanie. Posiada zazwyczaj bardzo szeroką wiedzę z dziedziny protetyki, ortodoncji, a nawet chirurgii plastycznej. Decydując się na wizytę w gabinecie takiego fachowca, należy przede wszystkim dowiedzieć się nieco więcej na temat planowanego zabiegu, ponieważ od jego specyfiki zależy w ogromnej mierze sposób przygotowania.
Warto z pewnością bezpośrednio skonsultować się z danym stomatologiem w celu uzyskania stosownych instrukcji odnośnie tego, co konkretnie robić, a czego bezwzględnie unikać przed nadchodzącą operacją. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku nowotworów jamy ustnej i wrodzonych wad zgryzu rozwiniętych w stopniu zaawansowanym.
Nie zapomnijmy o wykonaniu zdjęcia RTG
Przed większością zabiegów chirurgicznych realizowanych w obrębie jamy ustnej zachodzi konieczność przeprowadzenia określonych badań, które służą wyeliminowaniu potencjalnych przeciwwskazań. Powinny one dotyczyć w szczególności weryfikacji schorzeń układu sercowo-naczyniowego, wątroby i układu kostnego. Przeważnie niezbędne okazuje się też zrobienie porządnego zdjęcia RTG ukazującego całą szczękę, a w zasadzie tkanki twarde. Z pewnością ułatwi ono lekarzowi precyzyjne zaplanowanie zabiegu.
Niekiedy trzeba dodatkowo poddać się badaniu krwi lub tomografii komputerowej. Oczywiście pacjent musi zgłosić specjaliście wszelkie niepokojące przypadłości zdrowotne, bo w przeciwnym razie wzrasta ryzyko zaistnienia niepożądanych komplikacji. Jeżeli interesuje nas profesjonalna chirurgia stomatologiczna, Łódź jest jednym z miast, w których działa co najmniej kilku doświadczonych fachowców we wspomnianej dziedzinie.
Kilka wymaganych czynności
Przed zabiegiem chirurgicznym zaleca się zjedzenie solidnego posiłku, ponieważ po jego przeprowadzeniu nie można zazwyczaj przyjmować żadnych pokarmów stałych przez minimum cztery, pięć godzin. Poza tym dostarczone do organizmu kalorie i składniki odżywcze dają siłę potrzebną do przetrwania wyczerpującej procedury.
Kolejne ważne zalecenie to powstrzymanie się w danym dniu od używania papierosów. Dym tytoniowy znacznie osłabia bowiem szyjki zębowe. Palenie nie jest również dopuszczalne po zabiegu. Rozsądnym rozwiązaniem jest zatem kupno plastrów bądź tabletek z nikotyną. Na koniec warto jeszcze podkreślić, że przed wizytą w gabinecie należy precyzyjnie umyć zęby (łącznie ze szczotkowaniem i przepłukaniem preparatem dezynfekującym) oraz dobrze wypocząć (wzięcie urlopu w wyznaczonym terminie to optymalne rozwiązanie).
Napisz komentarz
Komentarze