- 70 osób, rodzin ukraińskich, prosto z przejścia granicznego. Przygotowaliśmy tutaj 120 miejsc, które w znacznej mierze są już zajęte. Ta grupa, która przyjechała do nas to są matki z dziećmi lub babcie z wnukami. Około 40 dzieci w tej grupie się znajduje, są także noworodki, jest jedna osoba niepełnosprawna – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej gen. Marcin Strzelec, Komendant Rektor SWWS w Szczypiornie.
- To są ludzie, którzy od kilku dni są w podróży, są zmarznięci, osłabieni, chcą tutaj w takim spokoju dojść do siebie, ochłonąć z tego szoku. I zastanowić się co dalej, bo to będzie ich decyzja, czy chcą zostać w Kaliszu czy chcą jechać gdzieś dalej, gdzieś do rodziny, też nie wiemy jak sytuacja się rozwinie – wyjaśniał Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
- Zapewniliśmy im pokoje o wysokim standardzie, w każdym pokoju jest łazienka, posiłki bardzo dobre, bo tak samo jedzą nasi funkcjonariusze, jest zawsze ktoś wyznaczony do kontaktu, kto chociaż trochę mówi po ukraińsku. Każdy z nas wie, że najszybciej regenerują się dzieci i dzisiaj rano, sam widziałem, te dzieci już gdzieś tam się szukały po pokojach, bawiły się i godna pochwały postawa naszych studentów, kupili im zabawki, potrzebne rzeczy – powiedział dziennikarzom płk Leszek Kołtun, prorektor SWWS w Szczypiornie.
- Sytuacja tam jest bardzo trudna, te osoby, które przyjechały do Kalisza są po kilku dniach oczekiwania przed granicą. Poniżej zera stopni, kruszący śnieg, 17 godzin musieli dojść na nogach. Ja byłem świadkiem sytuacji, w której brat starszy przyprowadził młodszego brata, siedzieli na krawężniku. Strażak zauważył, że ten chłopak nie reaguje, hipotermia, temperatury nie dało się zmierzyć, w ciężkim stanie został zabrany dalej – opisywał generał Strzelec.
- Kaliskie szkoły, SWWS, CKU, I LO, zadeklarowały, że są w stanie zorganizować zajęcia dla młodzieży, dla dzieci uchodźców, którzy przybyli do Kalisz – mówił o planach dalszej pomocy młodym uchodźcom Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza.
- Jestem w stałym kontakcie z merem Kamieńca Podolskiego, to nasze miasto partnerskie w Ukrainie, dostaliśmy listę potrzebnych artykułów, to co jest najważniejsze. To zapytanie dotyczy również broni, kamizelek kuloodpornych, my takiego sprzętu nie mamy, ale wyślemy im leki, opatrunki, namioty, śpiwory. Jesteśmy w stanie wysłać im autokar PKS, a z powrotem zabrać ze sobą mieszkańców Kamieńca, którym zapewnimy odpowiednie mieszkanie. Także to wszystko dogrywamy, będziemy działać stosownie do bieżących potrzeb i ustaleń – zapowiedział prezydent Kinastowski.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Wylogowani
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze