Chociaż Międzynarodowy Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i został ustanowiony w 1910 r. to w Polsce wiele osób kojarzy to święto z czasami PRL-u. –Rzeczywiście za komuny Dzień Kobiet był obchodzony znacznie huczniej, w zakładach odbywały się nawet akademie, na których wręczaliśmy kobietom rajstopy i goździki – wspomina Kazimierz. – Niektórzy uważają, że jest to święto komunistyczne, ale przecież powstało znacznie wcześniej. I bardzo dobrze, że powstało, bo to bardzo miłe święto – dodaje kaliszanka Maria.
Rąsia, goździk i rajstopy - Dzień Kobiet był przed laty jednym z najbardziej czczonych świąt
Swoje wspomnienia ma również Krystyna Bęcka z Archiwum Państwowego, która na przełomie lat 70. i 80. pracowała w Usługowo – Wytwórczej Spółdzielni w Kaliszu. – Każda z nas mogła sobie wybrać, czy chce rajstopy, serwis do kawy czy czekoladki. Pamiętam, że kiedyś dostałam korale. Oczywiście trzeba było później pokwitować, że się otrzymało prezent – wspomina Bęcka.
Garść takich wspomnień, nie tylko o Dniu Kobiet jest już dostępnych na stronie internetowej kaliskiego Archiwum Państwowego na wystawie on-line „Kobieta zmienną jest”. – Wystawa z jednej strony składa się z różnego rodzaju portretów kobiet, które przestawiają ją jako ciepłą, ale i bardzo silną istotę, a z drugiej pokazujemy kobietę w dokumencie – mówi Anna Bystian-Zając z Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Życzenia z okazji Dnia Kobiet zamieszczone w lokalnej prasie. "Kaliski Włókniarz", nr 10 z 7 marca 1974
I tutaj pokazuje się już przodowniczka pracy. Idealna matka, żona i przede wszystkim wzorowy pracownik.
„…Przykro co prawda patrzeć w jak szybkim tempie wesoła i zadbana Zosia czy Marysia po założeniu rodziny zamienia się w zaharowaną czy miotającą się z rozwianym włosem między fabryką i domem Nowakową, ale to jest przecież rzecz normalna, bo jakaż kobieta stojąc wobec alternatywy – ugotować rodzinie obiad, a pójść do fryzjera wybierze to drugie?...” – czytamy w artykule „Jak pomóc pracującej kobiecie? Nowakowa chce wyglądać ładnie?”, który został udostępniony przez Archiwum Państwowe.
I tak jak zmienił się obraz kobiety współczesnej, tak zmienił się sposób świętowania Dnia Kobiet. – W tych czasach wielu mężczyzn zapomina o Dniu Kobiet, wiele osób przestaje to święto obchodzić, często kończy się tylko na życzeniach, albo na symbolicznym kwiatku – mówi nam młoda kaliszanka.
Coraz częściej kaliszanie z sentymentem sięgaja po goździki. W Dniu Kobiet można je kupic na targowiskach i kaliskich kwiaciarniach
I chociaż, rzadko która kobieta dostanie dziś rajstopy czy serwis do kawy, to zdaje się, że goździki jak najbardziej wpisują się w tegoroczne trendy. – Są bardzo na czasie. Miałam nawet jednego klienta, który poprosił o nowoczesne goździki, ale po staremu zapakowane, więc był i celofan i świecąca wstążka przywiązana jak dawniej – mówi Magdalena Bucewicz, florystyka.
Ewelina Samulak, fot. autor, Archiwum Państwowej w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze