Kaliszanie w swoich domach przyjęli kilkadziesiąt ukraińskich rodzin. Wspierają ich codziennie organizując dla nich wyżywienie, pomoc prawną czy pracę. W Kaliszu działają trzy ośrodki, w których schronienie znalazło łącznie kilkuset Ukraińców. Jest to dom księży orionistów, akademik Akademii Kaliskiej i kampus Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Władze Kalisza zgłosiły wojewodzie, że miasto może przyjąć kolejnych trzystu uchodźców uciekających przed wojną w zbiorczych miejscach schronienia, jeden z nich, dla stu osób powstał w hali lekkoatletycznej OSRiRu przy ul. Łódzkiej.
Mają one wydzielone miejsca, w których mogą odpocząć czy w nocy spokojnie spać. Aranżujemy też przestrzeń do takiej aktywności dziennej, zakładamy, że pojawią się tutaj także dzieci, więc będzie też miejsce do zabawy, będą tutaj wydawane posiłki, będą mogli te swoje podstawowe potrzeby zaspokoić – mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza
W to miejsce trafią Ukraińcy z punktu recepcyjnego w Poznaniu, ruchem uchodźców kieruje wojewoda, a w OSRiR trwają ostatnie przygotowania do ich przyjęcia.
Potrzebne byłoby jeśli można prosić wsparcie w ręcznikach, tu mamy trochę za mało na takie zmiany, wyposażenie w sprzęt jest załatwione, pralki, lodówki są przygotowane. Apelowałbym do wolontariuszy, gdyby byli chętni do wsparcia naszych działań w tej hali, proszę o zgłaszanie się do wydziału zarządzania kryzysowego przy ul. Kościuszki - mówi nam Aleksander Quoos, naczelnik wydziału kryzysowego UM Kalisz.
W stan pełnej gotowości postawiona jest też Straż Miejska Kalisza, ma dbać o bezpieczeństwo uchodźców, ale przede wszystkim kaliszan.
Na dzień dzisiejszy najważniejsza z naszej strony jest mobilizacja i dbanie o bezpieczeństwo nie tylko tutaj, ale i na terenie całego miasta Kalisza - powiedział Mateusz Suliga, komendant Straży Miejskiej Kalisza .
Na naszych ulicach nikogo nie dziwi już słyszany język ukraiński. Jeszcze przed wojną pracowało tu kilka tysięcy Ukraińców, teraz jest ich jeszcze więcej, ale migracja wewnętrzna uchodźców też jest bardzo wysoka.
To się cały czas zmienia, sytuacja jest dynamiczna, przyjeżdżają nowi, inni wyjeżdżają do rodzin, znajomych, do innych miast, również zagranicę, to wszystko im ułatwiamy - zapewnia Krystian Kinastowski.
A ci, którzy chcą tu zostać na dłużej, dostają od miasta szeroką pomoc, rzeczową i organizacyjną.
Można otrzymać paczkę, można otrzymać wsparcie w zakresie pomocy psychologicznej, zdrowotnej, już w tej chwili jest uruchomionych pięć oddziałów szkolnych dla dzieci ukraińskich, które mogą w Kaliszu podjąć naukę, kolejne oddziały będą otwierane, bo zapotrzebowanie jest bardzo duże - zapowiada prezydent Kalisza.
Od poniedziałku w oddziałach przygotowawczych ukraińskie dzieci uczą się przede wszystkim polskiego języka i naszych obyczajów, a od dzisiaj ich rodzice mogą wyrabiać nr PESEL, by korzystać m.in. z pomocy społecznej czy legalnie pracować. Taki punkt rejestracji działa w Urzędzie Miasta przy ul. Kościuszki, ale władze miasta, nie chcą tam koncentrować wszystkich uchodźców, urzędnicy pojadą do nich.
Punkt mobilny, z którym udamy się do tych miejsc gdzie Ukraińcy przebywają tak żeby ułatwić im rejestrację, nie koniecznie w Urzędzie Miasta żeby nie powodować kolejek i niedogodności dla naszych mieszkańców, ale i tych osób, które musiałyby tam jakoś przyjechać - mówi prezydent Kinastowski.
A Powiatowy Urząd Pracy tworzy bazę firm i ofert pracy dla Ukraińców, by stworzyć im możliwość zarabiania na własne utrzymanie czy wynajęcie mieszkania.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Wylogowani
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze