„Nie na wszystko mamy wpływ. Putin jest nieprzewidywalny, ale dzięki konsekwentnej realizacji naszego programu – Tarczy Antyputinowskiej – będziemy robili wszystko, żeby zabezpieczyć Polskę i naszych sojuszników przed zagrożeniami, jakie niesie przyszłość” – ogłosił w piątek 18 marca premier Mateusz Morawiecki. W towarzystwie Henryka Kowalczyka, szefa resortu rolnictwa, oraz Anny Moskwy, szefowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przedstawił szczegóły nowej tarczy.
– Wojna Rosji z Ukrainą wywołuje ogromne gospodarcze turbulencje na całym świecie. By z nimi walczyć zdecydowaliśmy się wprowadzić Tarczę Antyputinowską” – dodał szef rządu.
Co jest w tarczy?
- Walka z inflacją,
- tworzenie miejsc pracy,
- ochrona firm działających wcześniej na rynku rosyjskim,
- derusyfikacja polskiej gospodarki,
- dywersyfikacja energetyczna,
- zapobieganie wzrostowi cen żywności,
- wsparcie dla rolników.
A konkrety?
Co kryje się pod tymi hasłami?
Większość dotyczy wielkiej gospodarki, która ma pośredni wpływ na portfele Polaków. To np. gazociąg bałtycki i gazoport w Świnoujściu, który ma zostać powiększony do ponad 8 mld metrów sześciennych rocznej zdolności przyjmowania gazu. W planach jest także dokapitalizowanie kwotą 3 mld złotych firmy Gaz-System.
– To nasza odpowiedź i to nasza inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne. To nasza nowa infrastruktura gazowa zapewniająca stabilność dostaw. To nasza nowa infrastruktura, która doprowadzi do zmniejszenia cen, bo poprzez odejście od możliwości szantażu przez Putina, poprzez tego typu działania my de facto wprowadzimy niższe ceny gazu – wyjaśnił premier.
Część działań Polacy mają odczuć bezpośrednio. W pierwszej kolejności rolnicy, a w następstwie tych działań także każdy konsument, bo chodzi o ceny żywności. Rząd che wprowadzić dodatkowe dopłaty do upraw: 500 zł do każdego hektara do 50 hektarów użytków rolnych, a do łąk i pastwisk również do 50 hektarów – 250 zł.
Kolejne działanie dotyczy rachunków za gaz. Na początku roku wszystkich dotknęły podwyżki cen tego surowca. Anna Moskwa obiecała właśnie, że aż do 2027 roku będą utrzymane preferencyjne warunki cenowe dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych. W tej grupie są np. szkoły, szpitale, spółdzielnie mieszkaniowe czy organizacje pomagające najuboższym.
– To ma dać bezpośrednią ochronę przed gwałtownym wzrostem cen dla 7 mln gospodarstw domowych – powiedziała Moskwa.
**************
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Wylogowani
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze