Parlamentarzysta i wieloletni Przewodniczący kaliskiej Solidarności w piśmie do Michała Zielińskiego, Wojewody Wielkopolskiego porównuje obecny atak Rosji na Ukrainę do brutalności stalinowskiej armii sowieckiej.
- Mając na względzie bestialski napad Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, okazanie ze strony Putina bezwzględnej polityki eliminacji ludności cywilnej, dzieci, osób starszych Federacja Rosyjska nawiązuje do najokrutniejszych metod nazizmu niemieckiego i stalinizmu - podkreśla Jan Mosiński. - Cały cywilizowany świat potępia działania wojsk armii rosyjskiej, jak i politykę Prezydenta Rosji Putina, który zmierza do odbudowy imperium zła, jakim był Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i ekspansję na państwa, które po rozpadzie Związku Radzieckiego stały się wolnymi i suwerennymi państwami.
W skierowanym w Wojewody Wielkopolskiego piśmie polityk zwraca się o podjęcie przez Michała Zielińskiego działań, które doprowadzą do trwałego usunięcia z kaliskiego cmentarza sowieckich symboli.
- Zwracam się do Pana Wojewody o podjęcie działań, na mocy których z terenu cmentarza żołnierzy radzieckich w Kaliszu zostaną usunięte komunistyczne symbole gloryfikujące imperium zła, którym był ZSRR - napisał parlamentarzysta. - Jednocześnie w moim piśmie jednoznacznie wskazuję, iż z uwagi na szacunek do mogił żołnierzy, teren ten powinien zostać miejscem zadumy. Ale po usunięciu symboliki zbrodniczego systemu.
W skierowanym do Wojewody Wielkopolskiego piśmie Jan Mosiński zasugerował skorzystanie z pomocy i wspólnym działaniu w tej kwestii z Instytutem Pamięci Narodowej.
- Szkoda, że tuż po 1989 roku zabrakło wielu decyzji także w takich kwestiach, ale lepiej późno niż wcale - dodaje parlamentarzysta. - Nadszedł czas odbudowywania prawdy historycznej. Kilkadziesiąt lat milczenia wobec Zbrodni Katyńskiej przyczyniło się do relatywizowania brutalności sowieckiego imperium zła. Dziś widzimy tego konsekwencje u naszego sąsiada. Cieszę się, że coraz więcej samorządów podejmuje działania na rzecz usuwania z przestrzeni publicznej sowieckich symboli. Bo Armia Radziecka nie była wyzwolicielem Polski.
Przypomnijmy, że 28 kwietnia prezydent Kalisza poinformował, że zwrócił się do IPN-u o opinię na temat możliwości usunięcia z cmentarza żołnierzy radzieckich czerwonych gwiazd z sierpem i młotem oraz stojących tam armat, rozebrania cmentarnych obelisków i tzw. Bramy Wyzwolenia, stanowiącej wejście na teren nekropolii od strony Kanału Rypinkowskiego.
Cmentarz żołnierzy radzieckich powstał w Parku im. Ignacego Jana Paderewskiego w latach 1946-1947 według projektu Antoniego Karolaka i Mieczysława Tocza. Wykonanie prac nadzorowali radzieccy wojskowi: pułkownik Kotlarow i kapitan Nowikow. Nie brakuje tam symboli komunistycznych oraz nawiązujących do ZSRR.
_______
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze