Budynek Zakładu Karnego w Kaliszu to jedno z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawanych miejsc w mieście, również ze względu na niespotykaną obecnie architekturę. Kiedy zagląda się do środka, to wrażenie się zmienia. Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, która na potrzeby uczelniane zagospodarowała budynek po byłym więzieniu przy ul. Łódzkiej, zaprasza do zwiedzenia „zamku” na Tyńcu.
W sobotę 14 maja drzwi więzienia zostają otwarte dla zwiedzających. Między 10:00 a 21:00, goście będą mogli obejrzeć to, co dotąd było niedostępne zza wysokiego muru: pawilon penitencjarny, cele i ich wyposażenie, dyżurki oddziałowych i wychowawców. Obecni na miejscu funkcjonariusze i wykładowcy Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości oraz studenci – członkowie Koła Naukowego Przyjaciół Historii SWWS, zapoznają zwiedzających z historią oraz specyfiką byłego zakładu karnego.
Więzienie w Kaliszu funkcjonowało w latach 1946-2015. Więźniami byli mężczyźni i kobiety, osoby młodociane, tymczasowo zatrzymani, śledczy i skazani na pozbawienie wolności, przestępcy kryminalni i uznani za politycznych.
W 2014 roku miał zostać przeprowadzony tutaj remont. Więźniowie i załoga obiektu zostali delegowani do innych placówek w kraju, z nadzieją, że po remoncie wrócą do Kalisza. W 2015 roku zapadła decyzja, że więzienie będzie jednak zlikwidowane. Popadający w ruinę obiekt stał się sporym problemem dla samorządu kaliskiego, który musiał nim się opiekować, a nie miał dość dużego budżetu, by go zaadaptować na inne cele.
Obiektem od 2020 r. zarządza Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości. Zabytkowe kompleksy więzienia są w trakcie modernizacji i przekształcenia w centrum wyszkolenia praktycznego, najnowocześniejsze miejsce szkolenia kadr penitencjarnych w Europie, a może i na świecie.
Obiekt można zwiedzać bezpłatnie, a wejść do niego będzie można od strony ul. Łódzkiej. Tuż przed zamknięciem więzienia, nasza ekipa telewizyjna jako ostatnia realizowała tam reportaż o życiu więźniów i historii więzienia. Materiał na You Tube dostępny TUTAJ ma ponad 2 miliony odsłon.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze