Ćwiczenia odbyły się w ostatnich dniach na terenie Nadleśnictw: Kalisz i Grodziec odbywały ćwiczenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej z terenu powiatu kaliskiego z zakresu pożarów lasu. Wzięły w nich udział zastępy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu i Ochotniczych Straży Pożarnych, które włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz spoza. Zaangażowanie poszczególnych jednostek w ćwiczenia wyglądało następująco:
I DZIEŃ ĆWICZEŃ - Leśnictwo Dzierzbin - Siły i Środki: JRG 1, JRG 2, OSP Mycielin, OSP Stawiszyn, OSP Zbiersk, OSP Blizanów, OSP Ceków, OSP Kościelec, OSP Kalisz – Lis, OSP Kalisz – Dobrzec, OSP Pólko.
II DZIEŃ ĆWICZEŃ - Leśnictwo Zajączki – Siły i Środki: JRG 1, JRG 2, OSP Brzeziny, OSP Aleksandria, OSP Godziesze, OSP Iwanowice, OSP Zajączki.
III DZIEŃ ĆWICZEŃ - Leśnictwo Morawin (Murowaniec) - Siły i Środki: JRG 1, JRG 2, OSP Koźminek, OSP Krzyżówki, OSP Pietrzyków, OSP Lisków, OSP Kamień.
Podczas pierwszego dnia ćwiczeń na miejscu obecny był pełniący obowiązki Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu st. bryg. Tomasz Polak, któremu meldunek złożył Kierownik ćwiczeń kpt. Szymon Zieliński.
Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej obserwowali również pracownicy Lasów Państwowych z poszczególnych leśnictw na terenie których odbywały się ćwiczenia.
Każdego dnia za wsparcie pod względem systemu łączności służył Samochód Dowodzenia i Łączności z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. Ponadto pierwszego dnia ćwiczeń do działań włączono Pluton WOO Kalisz, który zbudował magistralę wodną na potrzeby bufora wody. W tym celu pluton wykorzystał zwijadło elektryczne z wężem W-110 na przyczepie, które na co dzień stacjonuje w garażach JRG 1 Kalisz i jest wykorzystywane na wypadek pożarów wielkopowierzchniowych. Udało się ratownikom przetłoczyć środek gaśniczy za pomocą tych węży na odległość około 1000 metrów. Umiejętność szybkiego sprawiania takiej magistrali pozwala w przypadku realnego zagrożenia znacznie obniżyć tempo rozprzestrzeniania się pożaru. Warto również dodać, że jednym z założeń trzydniowych zmagań było użycie cysterny pożarniczej z OSP Brzeziny.
Głównymi założeniami ćwiczeń, które udało się zrealizować były:
- Realizacja dostarczania wody w trybie mieszanym przez jednoczesne przetłaczanie oraz dowożenie,
- Osiągnięcie wydajności podawania środków gaśniczych na poziomie 2400 l/min (12 prądów gaśniczych w natarciu),
- Organizacja łączności na terenie akcji za pomocą kanału BF 171 z wykorzystaniem pojazdu SLDIŁ,
- Pluton Kalisz – wykonanie magistrali wodnej W-110 na odcinku 1000 metrów ( wydajność 2400 l/min).
W trwających trzy dni ćwiczeniach wzięło udział 37 zastępów i około 200 strażaków z terenu miasta Kalisza i powiatu kaliskiego.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze