Już w najbliższy poniedziałek, 13 czerwca rozpoczną się konsultacje społeczne koncepcji optymalizacji oferty przewozowej kaliskiej komunikacji miejskiej. Dokument zakłada zmiany w rozkładzie jazdy KLA, które pozwolą na lepsze dostosowanie oferty kaliskiego przewoźnika do potrzeb mieszkańców.
- Przygotowujemy się do wprowadzenia w Kaliszu bezpłatnej komunikacji. Zdecydowaliśmy się w pierwszej kolejności na przeanalizowanie, jak funkcjonuje system komunikacji publicznej w Kaliszu, aby go zoptymalizować, dostosować do potrzeb mieszkańców i wzbogacić o komponent pełnej dostępności, czyli bezpłatności - zapowiada prezydent Krystian Kinastowski
Uprawnienia do korzystania z bezpłatnej komunikacji będą mieli pasażerowie posiadający Kaliską Kartę Mieszkańca i płacący w Kaliszu podatki. Pozostałe osoby, mieszkańcy okolicznych gmin i przyjezdni, ale także osoby, które nie będą miały karty mieszkańca - bilet będą musiały kupić.
Jeśli chodzi o Kaliską Kartę Mieszkańca, upoważnia ona jej posiadaczy do korzystania ze zniżek, rabatów, ulg i przywilejów przysługujących użytkownikom Karty, realizowanych przez Miasto Kalisz oraz oferowanych przez partnerów przystępujących do Programu. Darmowe przejazdy byłyby kolejnym profitem.
Do tej pory Miasto wydało 22 296 kart, z czego aktywnych jest jedynie 13 351. Darmowa komunikacja zdaniem prezydenta, mogłaby sprawić, że osoby jeszcze niezameldowane wkrótce to uczynią.
Jak zapewnia prezydent, powstała koncepcja uwzględnia większość postulatów zgłaszanych przez mieszkańców i radnych do spółki KLA, Wydziału Spraw Obywatelskich, czy poprzez interpelacje. Miasto chciałoby, by autobusy stały się dla mieszkańców pierwszym środkiem transportu. Wpłynęłoby to pozytywnie nie tylko na zmniejszenie emisji, ale także na liczbę samochodów na drogach czy lepsze wykorzystywanie komunikacji miejskiej.
- Jeżeli chodzi o samą siatkę połączeń, wielkiej rewolucji nie będzie. Natomiast na pewno pojawią się nowe przystanki, będziemy aktywizować nowe miejsca na nowo powstałych osiedlach mieszkaniowych. Dojdą również nowe przystanki przy ul. Sukienniczej i alei Wolności – powiedział Krystian Kinastowski
Przedstawiono szczegóły koncepcji nowego rozkładu. Częstotliwość niektórych kursów miałaby być zmieniona, wybrane linie odjeżdżałyby zawsze co 15, 30, 60 i 120 minut. Powstaną nowe przystanki np. przy ulicy Sukienniczej, alei Wolności, w Sferze Gospodarczej Dobrzec-Zachód czy na osiedlu Wzgórza Kalisza. Linie nierentowne takie jak np. 1B, 7 czy 8 miałby zniknąć. Natomiast linia 19E zastąpiona będzie linią E, a 10 linią N1.
- Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone od 13 do 24 czerwca 2022 roku. Mogą wziąć w nich udział mieszkańcy Kalisza oraz gmin, z którymi Miasto Kalisz podpisało porozumienia dotyczące realizacji zadania publicznego polegającego na świadczeniu usług transportu zbiorowego. Zmiany obejmują bardzo ważny aspekt – zwiększa się częstotliwość przejazdów autobusów na poszczególnych liniach. Część linii zostanie zlikwidowana, ale powstaną też nowe. Szczegóły opisano w koncepcji, którą przedstawiamy mieszkańcom do konsultacji – powiedziała Anna Walczyńska, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Kalisza.
Koncepcja została opracowana na zlecenie Miasta Kalisza przez “Marcin Gromadzki Public Transport Consulting”. Przeanalizował wyniki badań popytu we wszystkich kursach linii organizowanych przez Miasto Kalisz, wykonywanych przez spółkę KLA, które zostały przeprowadzone w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, a także szereg dokumentów związanych z organizacją transportu publicznego przez Miasto. Efektem jego pracy jest koncepcja optymalizacji oferty przewozowej, którą Miasto skonsultuje z mieszkańcami. Zakłada ona ewolucję, a nie rewolucję rozkładu jazdy.
- Chcemy wsłuchać się w głosy naszych mieszkańców. Optymalizacja została przeprowadzona na podstawie badań liczby pasażerów, korzystających z autobusów. Zakłada zwiększoną dostępność i skrócony dystans komunikacji miejskiej w Kaliszu. Będą dodane nowe połączenia. Nowe miejsca zamieszkania i pracy są uwzględnione w tej koncepcji - dodała Elżbieta Binder, prezes zarządu Kaliskich Linii Autobusowych Sp. z o.o.
Nowy rozkład jazdy ma zostać wprowadzony od stycznia 2023 roku. Wniosek o wydanie Kaliskiej Karty Mieszkańca można złożyć w tradycyjnej, papierowej formie lub online tutaj - https://kalisz.informica.pl
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze