Agata Kołacińska jest psychologiem klinicznym oraz psychologiem sportu. W Kaliszu prowadzi własny gabinet, gdzie przyjmuje osoby dorosłe, dzieci i młodzież, w tym także sportowców, zarówno amatorów, jak i osoby trenujące wyczynowo. Od 2020 roku współpracuje z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, wykonując obowiązki psychologa sportowego kadry juniorów i seniorów.
– Poza Poznaniem jestem jedynym psychologiem z taką specjalizacją w Wielkopolsce. Poza tym, to zawsze wielki zaszczyt móc wspierać najlepszych w Polsce zawodników i reprezentować wraz z nimi barwy narodowe. A także w pewnym stopniu promować Kalisz – mówi nam Agata Kołacińska.
Kaliszanka ma okazję pracować z czołowymi polskimi przedstawicielami „królowej sportu”, wspierając ich, pod względem mentalnym, w przygotowaniach do startów w imprezach rangi mistrzowskiej. Tylko w tym roku uczestniczy w zgrupowaniach poprzedzających m.in. lipcowe Mistrzostwa Świata Seniorów w Eugene oraz sierpniowe Mistrzostwa Europy Seniorów w Monachium. Tymczasem w dniach 4-7 lipca weźmie udział w Mistrzostwach Europy U18 w Jerozolimie, jako członek sztabu medycznego z ramienia PZLA. W tych zawodach wystartuje chodziarka UKS 12 Kalisz, Paulina Tomaszewska, o czym informowaliśmy TUTAJ.
– Aspekt mentalny i rola psychologii w sporcie jest szalenie istotna, co pokazuje najlepiej w ostatnich czasach przykład Igi Świątek. By osiągnąć sukces, zdobywać medale, nie wystarczy tylko świetne przygotowanie fizyczne i szczytowa forma. Zawodnik musi również poradzić sobie z ogromną presją i stresem startowym, jaki towarzyszy mu na zawodach. Potrzebna jest pewność siebie, koncentracja, wiara w końcowy sukces i zachowanie tzw. chłodnej głowy. Wielu zawodników przegrywa, czy startuje poniżej oczekiwań, gdyż nie radzą sobie właśnie pod względem mentalnym. Psycholog sportowy ma wytrenować głowę mistrza, tak jak trener ma przygotować sportowca, aby był w mistrzowskiej formie – przekonuje Agata Kołacińska.
Napisz komentarz
Komentarze