Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dają wytchnienie opiekunom. Kalisz po raz drugi w ministerialnym programie

Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem lub członkiem rodziny to niekiedy praca 24h na dobę. Jednym z rodzajów wsparcia jest program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka Wytchnieniowa”. W Kaliszu realizowany on jest po raz drugi.
Dają wytchnienie opiekunom. Kalisz po raz drugi w ministerialnym programie

Autor: pixabay - zdjęcie poglądowe

„Opieka wytchnieniowa” edycja 2022 realizowana jest ze środków Funduszu Solidarnościowego. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu świadczy usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania uczestnika Programu.

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym oraz niepełnosprawnych dzieci poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponują czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw – informuje MOPS w Kaliszu. 

Ważną częścią opieki wytchnieniowej jest także wzmocnienie potencjału opiekunów zaangażowanych w codzienne wspomaganie osób z niepełnosprawnościami oraz ograniczenie wpływu wiążących się z tym obciążeń na ich kondycję psychofizyczną.

Usługa opieki wytchnieniowej może służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie mogą wykonywać swoich obowiązków.

Opieka wytchnieniowa, jako opieka dzienna, jest sprawowana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, maksymalnie 4 godziny w danym dniu.

W roku 2022 z usług opieki wytchnieniowej skorzystało już 26 opiekunów osób niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie Miasta Kalisza. Osoby korzystające z opieki wytchnieniowej nie ponoszą odpłatności.

***

Celem programu "Opieka wytchnieniowa -edycja 2022" jest wsparcie rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2) osobami posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności( zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997r. O rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

W pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, która:
1) ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną (przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności) lub
2) wymaga wysokiego poziomu wsparcia (osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji) lub
3) stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu.
 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Beta 13.08.2022 10:38
Bardzo dobrze tylko dziwnie sie sklada ze teraz oKaliszu pamieta pis. Czyzby Kiniastowski przeszedl na druga strone mocy.

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama