Wczoraj w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji odbyła się konferencja prasowa. Szefowie resortu MSWiA poinformowali o kolejnym etapie jodku. Ponad 57 mln sztuk tabletek wyjechało z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Polskę.
Proces dystrybucji jest już na kolejnym etapie. Z powiatowych jednostek PSP za pośrednictwem wojewodów tabletki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego (JST). W każdym z województw to właśnie wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządów ustala najlepszy sposób dystrybucji jodku potasu do obywateli – przekazał wiceminister Błażej Poboży.
Dzień wcześniej inny z wiceministrów w Polsat News powiedział, że zagrożenie katastrofą w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest minimalne, bo reaktory zostały wygaszone, a w najbliższej okolicy nie toczą się żadne walki, ale lepiej na przyszłość, by jodek potasu był bliżej obywateli.
- Lepiej żeby był blisko ten jodek potasu potencjalnego odbiorcy końcowego, a nie w wielkich magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - mówił Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA.
Wojewodowie wraz z samorządami będą ustalać gdzie jodek będzie składowany i jak dystrybuowany. Wąsik przekazuje, że takie magazyny mogą być organizowane w aptekach, ośrodkach zdrowia i szkołach. W tych ostatnich również dlatego, że to dzieci w przypadku skażenia potrzebują tego związku chemicznego najbardziej.
Są dwa zalecenia: przyjąć jodek potasu, lekarze mówią, że należy przyjąć do 60 roku życia, im młodszy organizm tym bardziej jest potrzebny ten jodek. Najbardziej potrzebny będzie dzieciom, lekarze nie zalecają jodku seniorom. Dystrybucja będzie ślepa, nie będziemy prosić o dowód osobisty, każdy kto przyjdzie, dostanie ten jodek – zapowiada Maciej Wąsik.
Jodku potasu nie można zażywać prewencyjnie. Nie będzie stanowił on realnej ochrony w przypadku np. użycia broni atomowej. To środek używany w „typowych” uszkodzeniach reaktorów atomowych, wycieków chmury radioaktywnej w atmosferę tak jak to było w przypadku katastrofy w Czarnobylu.
W takiej chmurze związkiem chemicznym przenoszącym szkodliwą dla zdrowia radiację jest właśnie jodek potasu, który podczas oddechu wchłania się przez tarczycę. Jeśli człowiek przyjmie „czysty” jodek” przed kontaktem ze skażonym powietrzem, tarczyca jest już nasycona i nie przyjmie skażonego jodku z powietrza.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze