Dla zobrazowania skali środków unijnych i ich udziału w budżetach poszczególnych samorządów „Wspólnota” podaje je w wartościach per capita, tj. na osobę. I tak w okresie 2014 – 2021 z miast na prawach powiatu pod względem wysokości pozyskanych środków przoduje Świnoujście. Tam każdy mieszkaniec „zyskał” ponad 16 tysięcy złotych! Drugie Krosno to już 7364 zł/os. Przeciętny kaliszanin „zarobił” na unii 1671,54 zł, a to daje naszemu miastu 35. pozycję w tym rankingu.
Konin jest 22. Poznań 16 z kwotą ponad 3 tys. zł/ osobę. Ostrów Wielkopolski wśród miast powiatowych ma 145 pozycję, Pleszew 224, Opatówek 230.
Powiat kaliski ziemski jako całość zajmuje 141 miejsce na 314 ocenianych, a Wielkopolska jako cały samorząd jest na pozycji nr 13.
Na co poszły te pieniądze? Autorzy rankingu nie mają wątpliwości.
Zacznijmy od tego, że ponad 75 proc. wszystkich dotacji z funduszy unijnych ma charakter środków inwestycyjnych. Mają one olbrzymie znaczenie nie tylko dlatego, że przyczyniają się do powstawania nowych, bardzo ważnych obiektów, takich jak oczyszczalnie ścieków, wyremontowane drogi czy tabor komunikacji publicznej. Dotacje, o których mówimy, mają również gigantyczne znaczenie polityczne. Jak pisał niedawno na łamach „Wspólnoty” Adam Gendźwiłł, „opowieść o samorządzie to opowieść o zdobywaniu środków i budowaniu (…) Bardzo wyraźny jest obraz samorządu lokalnego jako inwestora, który specjalizuje się w pozyskiwaniu zewnętrznych środków (stara się, załatwia, pisze projekty, składa wnioski) i wydawaniu ich na kolejne projekty” (A. Gendźwiłł „Płytkie korzenie”, Wspólnota 14/202). Wyniki tych starań są oceniane przez wyborców i mają niebagatelny wpływ na ewentualną reelekcję wójtów czy burmistrzów. Gendźwiłł w swym artykule zwraca też uwagę na potrzebę zbudowania nowej, wykraczającej poza maszynkę do zdobywania funduszy, narracji o znaczeniu samorządu. Zgadzamy się z tą opinią, ale wykracza ona poza tematykę niniejszego artykułu. – czytamy we „Wspólnocie”.
Środki unijne, nie licząc tych przedakcesyjnych, płyną do polskich samorządów od 2004 roku. I od samego początku są one monitorowane, a umiejętność pozyskiwania ich przez samorządy oceniana. Kalisz w rankingu wykorzystania pieniędzy z UE najwyższe pozycje zajmował w latach 2004 – 2011. Potem był znaczny spadek, a w najnowszym rankingu nasze miasto ponownie pnie się w górę.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?
Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:
Telewizja Kalisz
Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:
TikTok YouTube
A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD.
I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności.
Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.
"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest. Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody. Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani
Najlepsze z Kalisza
A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl
Fundacja Reakcja
Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl
Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.
Napisz komentarz
Komentarze