Do pożaru sadzy doszło w niedzielny wieczór w domu przy ul. Bolesława Krzywoustego na kalismi Zawodziu. Domownicy sami opuścili budynek przed przybyciem służb.
Aby dostać się na dach budynku strażacy wykorzystali podnośnik mechaniczny. Przy wykorzystaniu piasku ugaszono palące się sadze. Udrożniono przewód kominowy za pomocą sprzętu kominiarskiego. Po ugaszeniu pożaru wykonano powtórne pomiary przy pomocy kamery termowizyjnej oraz detektora wielogazowego – informuje PSP w Kaliszu.
W sobotę, 3 grudnia doszło do podobnego zdarzenia w Opatówku przy ul. Tadeusza Kościuszki.
W budynku wielorodzinnym paliły się sadze w przewodzie kominowym. Wszystkie osoby opuściły budynek, właściciel wygasił zarzewie ognia w piecu CO, przed przybyciem zastępów.
Ratownicy ubrani w aparaty OUO, oraz w szelki bezpieczeństwa, przy wykorzystaniu podnośnika SHD-23 ugasili pożar sadzy w przewodzie kominowym, za pomocą piasku. Następnie przy użyciu wyciora, przeczyszczono niedrożny przewód kominowy – relacjonują kaliscy strażacy.
Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.
W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:
- niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
- wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
- zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.
UWAGA!
Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.
Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.
Jak nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym?
- Nie spalaj w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Utylizuj je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Dokonuj regularnego czyszczenia przewodu kominowego - w odstępach czasu - zależnych od stosowanego paliwa.
- Dokonuj przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - nie rzadziej niż co trzy lata.
Jednak nawet regularne czyszczenia przewodów odprowadzających spaliny mogą nas nie uchronić przed pożarem sadzy, w sytuacji, gdy nagminnie spalamy w piecu zabronione odpady. Powstający na ściankach przewodu spalinowego osad może być trudny do usunięcia. Jedynym rozwiązaniem dalszego bezpiecznego użytkowania instalacji grzewczej może być w takim przypadku wymiana komina.
Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.
Napisz komentarz
Komentarze