Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sukienka za 2 tysiące złotych?! Plaga oszustw na Vinted

Mieszkanka powiatu pleszewskiego została oszukana, sprzedając ubrania za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego Vinted. Aby otrzymać pieniądze „weszła” w link przesłany w wiadomości sms od „kupca”, wpisała dane do logowania w banku i straciła blisko 2 tysiące złotych. Ostrzegamy i przypominamy - sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany. Oszuści podszywają się pod kupujących i za pomocą fałszywych linków wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych.
  • Źródło: policja.pl
Sukienka za 2 tysiące złotych?! Plaga oszustw na Vinted

Autor: fot. zdjęcie poglądowe policja.pl

Kilka dni temu do pleszewskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o oszustwie podczas sprzedaży ubrań na internetowej platformie handlowej Vinted. Mieszkanka powiatu pleszewskiego wystawiła do sprzedaży sukienkę. Bardzo szybko poprzez platformę Vinted skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem. Pod pretekstem wykonania przelewu za sukienkę, najpierw poprosiła sprzedającą o numer telefonu. Następnie w wiadomości sms przesłała link i przekonała kobietę, że aby otrzymać przelew musi „wejść” w przesłany w wiadomości link i zalogować się na stronę „swojego” banku. 

Tu sprzedająca popełniła błąd. Kliknęła w przesłany link prowadzący do strony przypominającej stronę aukcyjną, wybrała z listy swój bank i niczego nie podejrzewając – na fałszywej stronie banku - wpisała dane potrzebne do logowania i kody autoryzacyjne. Tymczasem oszust, mając podgląd na jej hasła na tej fałszywej stronie, zalogował się na jej rzeczywiste konto bankowe i wypłacił z jej konta prawie 2 tysiące złotych - relacjonuje pleszewska policja

PAMIĘTAJ !

  • Sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany. Nie klikaj w linki przesłane w wiadomościach kierujące do płatności. Czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne.
  • Nie wolno reagować na prośby o zalogowanie się do konta bankowego,  podania hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora, loginu do banku.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
  • Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna.
  • Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama