Reklama
Reklama
Reklama

Szczytniki. Pożar sadzy w budynku mieszkalnym

Chwile grozy przeżyli mieszkańcy jednego z budynków mieszkalnych w Szczytnikach. Doszło tu do pożaru w przewodzie kominowym. Na szczęście na miejscu szybko pojawili się strażacy. Akcja gaśnicza trwała blisko 2 godziny.
Szczytniki. Pożar sadzy w budynku mieszkalnym

Autor: fot. JRG 2 Kalisz

Do zdarzenia doszło wczoraj, 4 stycznie po godzinie 17:00. Dyżurny kaliskiej straży pożarnej odebrał zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w Szczytnikach. 

Po dojeździe na miejsce pierwszego zastępu i rozpoznaniu miejsca zdarzenia ustalono, iż w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego doszło do pożaru sadzy. W budynku panowało zadymienie. Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przewietrzeniu pomieszczeń. Następnie rota zabezpieczona w szelki asekuracyjne oraz w AOUO przy pomocy SHD udała się na dach budynku w celu wygaszenia palącej się sadzy oraz przeczyszczenia przewodu kominowego. Jednocześnie druga rota wyposażona w AOUO,  przy pomocy kamery termowizyjnej,  sprawdziła ściany wokół komina wewnątrz budynku - relacjonuje straż pożarna Kalisza

Sprawdzono także ewentualną obecność tlenku węgla przy pomocy miernika wielogazowego – nie stwierdzono zagrożenia. Po trwających ponad 2 godziny działaniach gaśniczych wszystkie zastępy wróciły do bazy.

Na miejscu pracowały zastępy straży pożarnej z Kalisza oraz Szczytnik. 


Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.

W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:

  • niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
  • wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
  • zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.


UWAGA!
Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.

Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama