Antoni i Hanna od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kaliskich rodziców. Jak się okazuje, tradycyjne imiona nadal są najczęstszym wyborem. W zestawieniach z ostatnich lat pojawiają się podobne propozycje, choć widać też pojedyncze nietypowe wybory.
Jeżeli chodzi o najpopularniejsze imiona to mamy wśród dziewczynek Maję, Julię, Nelę, Oliwię, Helenę, Igę. A wśród chłopców to Jan, Aleksander, Leon, Stanisław, Antoni, Wojciech. Już od kilku lat zauważamy, że rodzice wybierają tradycyjne, polskie imiona. Chociaż w tym roku i tak mało było np. Zofii czy Marii. – mówi nam Ewa Korach, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Kaliszu
Popularność imion takich jak Jan, Antoni czy Stanisław nie jest przypadkowa. Wiele osób ceni ich klasyczne brzmienie i rodzinne tradycje. Podobnie jest w przypadku żeńskich imion – Maja, Julia czy Helena.
Z drugiej strony, moda na niektóre imiona może być wynikiem wpływu popkultury. Imiona takie jak Aleksander czy Leon często pojawiają się w filmach i serialach, a ich popularność rośnie również wśród młodych rodziców. Z drugiej strony, moda na niektóre imiona może być wynikiem wpływu popkultury. Imiona takie jak Aleksander czy Leon często pojawiają się w filmach i serialach, a ich popularność rośnie również wśród młodych rodziców. A imię Iga może mieć konotacje z naszą polską tenisistką Igą Świątek.
I choć większość rodziców wybiera tradycyjne imiona, nie brakuje też tych, którzy stawiają na bardziej oryginalne propozycje.
- Takie najrzadsze imiona, które nadano dzieciom to w przypadku dziewczynek – Adelina, Jaśmina, Matylda, Diana czy Felicja. A dla chłopców Leo, Rozetti, Teodor, Eliasz, Kenan. – mówi Ewa Korach
W porównaniu do innych miast, kaliszanie są raczej zachowawczy w wyborach imion. W Poznaniu można znaleźć bardziej ekstrawaganckie propozycje – tam wśród najmniej popularnych imion pojawiły się np. Gracja, Scholastyka, Manana czy Uma. Wśród chłopców wyjątkowo rzadko wybierano Zlatana, Tigrana czy Escobara.
Od stycznia do końca 2024 roku Urząd Stanu Cywilnego w Kaliszu zarejestrował łącznie 391 urodzeń. Warto jednak zaznaczyć, że są to dzieci urodzone w Kaliszu, ale meldowane zarówno w mieście, jak i poza nim. Rejestracja urodzeń nie jest bowiem równoznaczna z meldunkiem.
Napisz komentarz
Komentarze