U większości osób tętniak aorty brzusznej nie daje żadnych objawów i bardzo często jest wykrywany przypadkowo, podczas innych badań medycznych. Badanie USG aorty brzusznej pozwala w doskonały sposób wykryć chorobowo poszerzoną aortę - największą tętnicę człowieka, dzięki której krew jest doprowadzana do kończyn górnych i dolnych, przewodu pokarmowego, nerek i wszystkich tkanek naszego ciała.
Tętniakiem aorty brzusznej nazywamy poszerzenie aorty przekraczające jej średni wymiar poprzeczny o co najmniej 50%, czyli gdy ma ona więcej niż 3 cm. Pęknięty tętniak aorty brzusznej stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak wczesne rozpoznanie oraz właściwa opieka medyczna są podstawą pomyślnego leczenia.
Wczesna diagnoza może uratować życie. Dlatego zbadaj się bezpłatnie! Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne.
W minioną sobotę, 21 stycznia w Poradni Kardiologicznej odbyła się kolejna transza badań.
Pomimo niekorzystnej aury Panowie nie zawiedli, wiedzą jak ważna jest profilaktyka tętniaków aorty. Projekt potrwa jeszcze do połowy 2023 roku, kolejne najbliższe badania odbędą się w marcu. Warto więc już teraz zarezerwować termin - informuje kaliski szpital.
Kolejne badania odbędą się 18 marca. Program badań skierowany jest do mężczyzn w wieku 50–69 lat, mieszkających w województwie wielkopolskim. Badania te są dla pacjenta całkowicie bezpłatne, finansowane są z funduszy regionalnych Unii Europejskiej.
Zapisy na badanie:
- telefonicznie: 503 075 095
- e-mail: [email protected] (proszę podać imię, nazwisko, PESEL, numer telefonu kontaktowego oraz miasto, w którym ma być wykonane badanie).
Dotychczas badanie USG aorty brzusznej wykonano u 8 180 pacjentów. Dzięki programowi ponad 170 pacjentów z tętniakiem aorty brzusznej (potencjalnie śmiertelną chorobą, jeśli nie zostanie wykryta w odpowiednim czasie) zostało objętych programem Zdrowa Aorta, a dzięki inicjatywie twórcy projektu prof. Grzegorza Oszkinisa zostali oni objęci również bezpłatną opieką po zakończeniu udziału w programie, w postaci bezpłatnych badań kontrolnych, których prowadzenie planowane jest przez 3 lata po zakończeniu projektu.
Zachęcamy do udziału w badaniach - wczesna diagnoza może uratować życie. Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego - zapewniają specjaliści.
Napisz komentarz
Komentarze