W Kaliszu jest wiele wspaniałych kobiet, które prowadzą działania na rzecz lokalnych społeczności. Skoncentrowane na innych niejednokrotnie same pozostają niezauważone. Ich wrażliwość, praca, zaangażowanie, wiedza, poświęcany czas nie zawsze są znane i doceniane.
Mimo, że każda z pań jest zupełnie inna, to wszystkie łączy wspólny mianownik – ich działalność i zaangażowanie mogą być wzorem dla wielu z nas. Jednak z grona nominowanych kobiet, kapituła konkursowa musiała wyłonić jedną, która otrzymała tytuł Kaliszanki Roku 2022.
Zwyciężyła mecenas Karolina Skrzypczyńska. To dzięki niej 42 rodziny z Osiedla Dębowego oszukane przez nieuczciwego dewelopera mogły zamieszkać w swoich mieszkaniach. Karolina Skrzypczyńska otrzymała symboliczny kompas wskazujący tylko dobry kierunek.
Przedstawiono wszystkie kandydatki do tytułu Kaliszanki Roku. W tegorocznej edycji nominowane były: Sylwia Baranowska, Iwona Bartosik, Ewa Barwińska, Joanna Dolna, Liliana Gajewska, Marta Michalska, Aldona Adamiak-Sadowska, Karolina Skrzypczyńska, Hanna Szkudlarek, Małgorzata Szymioł, Ilona Olek-Szymankiewicz, Mariola Troczyńska, Marta Walczykiewicz, Monika Zasiadła.
Decyzją kapituły w składzie: Izabela Galuba-Bryja, Iwona Cieślak, Paweł Figiel, Krystian Kinastowski, Paweł Madaj, Katarzyna Pinczewska-Piątkowska, Irena Sawicka, Aneta Staniszewska Kaliszanką Roku 2022 została Karolina Skrzypczyńska.
Poniżej laudacja wygłoszona na cześć laureatki:
„Szanowni Państwo, własny dom to bezpieczeństwo, stabilizacja, spokojna przystań.
Przyszłość 42 rodzin, które w 2017 roku zainwestowały oszczędności życia w budowę Osiedla Dębowego, rysowała się pięknie. Kilkadziesiąt osób wpłaciło łącznie około 9 milionów złotych na swoje mieszkania. Jednak rozpoczęta budowa została przerwana, a budynki pozostawiono w stanie surowym.
Zaczęła się trwająca kilka lat walka kaliszan pod szyldem Oszukane Osiedle Dębowe. Inwestorzy nie tylko nie mogli wykończyć swoich mieszkań ani odzyskać zainwestowanych pieniędzy, ale musieli też spłacać zaciągnięte często na kilkadziesiąt lat kredyty i odsetki. Były łzy bezradności, protesty na ulicach.
O tej sprawie usłyszała cała Polska. Najpierw z uwagi na nieuczciwe działanie dewelopera, a później na bezprecedensową pomoc, jakiej udzielono poszkodowanym. Otrzymali oni wsparcie samorządu, prezydenta Miasta Kalisza, który zdecydował o dokończeniu inwestycji. I pomoc prawną, która w przypadku tej zawiłej, wielowątkowej sprawy była nieoceniona.Dobrym duchem tej grupy kaliszan stała się mecenas Karolina Skrzypczyńska, która od ponad 10 lat jest związana z kaliską palestrą. To ona pomogła im przejść skomplikowany proces prawny, który zakończył się odebraniem aktów notarialnych i wyczekiwaną przeprowadzką. Mecenas Karolina Skrzypczyńska współpracowała z władzami miasta, syndykiem, KTBS, które prowadziło inwestycję, z wieloma osobami i instytucjami. Wykazała się nie tylko ogromną wiedzą i profesjonalizmem, ale też wyjątkowym zaangażowaniem i empatią. Była wsparciem i nadzieją w najtrudniejszych momentach, chwilach załamania, a takich nie brakowało. Losy osiedla były tematem głównych serwisów informacyjnych, reportaży prasowych. To postępowanie otworzyło nową drogę, dało nadzieję innym, którzy znaleźli się w podobnej do kaliszan sytuacji. Sprawa miała swój szczęśliwy finał w minionym roku. Jesienią na Osiedlu Dębowym odbyła się symboliczna parapetówka. Tym razem płynęły łzy radości. Mecenas Karolina Skrzypczyńska ratowaniu poszkodowanych przez dewelopera lokatorów poświeciła ponad trzy lata! To nie jest jej jedyna działalność pro bono. Aktywnie uczestniczy w akcjach charytatywnych, udziela bezpłatnej pomocy prawnej. Jest laureatką plebiscytu Orły Prawa 2022.”
Napisz komentarz
Komentarze