Taką tezę stawiają władze Poznania. Według danych tamtejszego Zarządu Dróg Miejskich Poznań ma najwyższy w Polsce zmierzony udział podróży rowerem. 10 procent wszystkich przejazdów po mieście to przejazd takim właśnie jednośladem. Mimo, że nie ma już roweru miejskiego.
Kiedy startowaliśmy z systemem Poznańskiego Roweru Miejskiego, ideą przewodnią było zachęcenie mieszkańców, aby przesiedli się z samochodów na rowery. Po ponad dekadzie funkcjonowania PRM możemy stwierdzić, że założenie to zostało w pełni zrealizowane i rower stał się jednym z popularniejszych środków transportu w mieście. – mówi w piśmie wspolnota.org Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Paradoksalnie rozwój infrastruktury rowerowej, w tym głównie ścieżek rowerowych przyczynia się do tego, że mieszkańcy częściej kupują własne rowery. Jazda rowerem wypożyczonym była często jednorazową przygodą, a kupno własnego jednośladu oznacza prawdziwą zmianę nawyków transportowych.
W Kaliszu rowery miejskie jeździły przez 5 lat. Rekordowym rokiem był 2018. Wtedy Kaliski Rower Miejski zanotował 135 tysięcy wypożyczeni, a w pierwszej edycji były to 42 tysiące. W 2021 roku liczba wypożyczeni spadła do 17 tysięcy w sezonie.
To nie oznacza, że kaliszanie nie jeżdżą rowerami, jeżdżą, ale coraz częściej własnymi. Taką tezę potwierdzają też władze Bielska- Białej. I tam rower miejski zmienił przyzwyczajenia mieszkańców, ale jest wycofywany, bo liczba wypożyczeń spada.
Na zmierzch idei roweru miejskiego, szczególnie w dużych miastach, miała też wpływ konkurencja. Hulajnogi miejskie- z racji większej dostępności – odebrały rowerom część klientów.
Polskie Stowarzyszenie Rowerowe swoimi badaniami potwierdza, że Polacy coraz częściej kupują rowery. Zainteresowanie rośnie rowerami tradycyjnymi i elektrycznymi. W przypadku elektryków ich sprzedaż w tym roku może wzrosnąć czterokrotnie! Bum na rowery prywatne rozpoczął się w 2020 roku i związany był z ograniczeniami epidemicznymi. W tej chwili największą zaletą takiego jednośladu jest to, że nie potrzebuje on drogiego paliwa.

- Dane prezentowane przez KROSS pokazują, że tegoroczny – czterokrotny wzrost sprzedaży rowerów elektrycznych będzie równie dynamiczny w 2023 roku. Sprzedaż w tym segmencie rowerów KROSS może być dwuipółkrotnie wyższa niż w 2022. – informuje portalspozywczy.pl
Napisz komentarz
Komentarze