Bobry szczególnie polubiły Park Miejski. W ostatnim czasie coraz częściej można napotkać tam zniszczone drzewa. Bobry potrafią ścinać dorodne drzewa, a uszkodzone stwarzają niemałe zagrożenie dla ludzi. Interpelację w tej sprawie złożył radny Roman Piotrowski.
- W imieniu osób spacerujących w Parku Miejskim w Kaliszu informuję Pana Prezydenta, iż w parku drzewa są uszkadzane przez bobry. W związku z powyższym interweniujące u mnie osoby proszą o podjęcie działań w celu przeciwdziałania takim sytuacjom – czytamy w piśmie radnego
Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski odpowiedział na interpelację, tłumacząc, że teren, na którym aktualnie odnotowywane są uszkodzenia drzew nie stanowi części Parku Miejskiego. Administratorem przedmiotowego terenu jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które systematycznie - zarówno telefonicznie jak i pisemnie - informowane jest o zaistniałych uszkodzeniach.
- Mając na uwadze bezpieczeństwo osób korzystających z parku miejskiego, Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska prowadzą systematyczny przegląd drzewostanu, co pozwala na szybką interwencję w przypadku zagrożenia - zapewnia prezydent
W dalszej części odpowiedzi na interpelacje Prezydent tłumaczy, że bóbr europejski to gatunek, który podlega ochronie prawnej. Wynika z tego szereg zakazów, m.in. zakaz umyślnego przemieszczania zwierząt z miejsca regularnego pobytu. W przypadku zaobserwowania wzmożonej działalności bobrów na terenie parku miejskiego, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wystąpi z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu o udzielenie zezwolenia na odłowienie i przeniesienie bobrów w inne miejsce.
Trzeba jednak pamiętać, że takie zwolnienie może być wydane w sytuacjach wyjątkowych: w razie braku rozwiązań alternatywnych oraz gdy nie jest to szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony dziko występujących populacji chronionych gatunków.
- W przypadku uzyskania pozytywnej decyzji zostanie uruchomiona odpowiednia procedura – dodaje Krystian Kinastowski
Działalność bobrów jest niezwykle korzystna dla ekosystemów, jednakże w przypadku wystąpienia intensywnych i długotrwałych opadów deszczu, może to przyczynić się do szkód w środowisku. Nadmierny wyrąb drzew przez bobry oraz zbudowanie zapór prowadzi do zalewania obszarów leśnych i rolniczych, co w konsekwencji może prowadzić do wyłączenia z użytkowania wielu hektarów terenów. W przypadku terenów zamieszkałych, skutkiem aktywności bobrów mogą być zalania budynków znajdujących się w pobliżu.
Napisz komentarz
Komentarze