PO, Polska 2050 i Lewica zaprosili dziennikarzy do Villi Calisia, by podzielić się wnioskami z dokumentów, które – jak mówią – przekazali im sami dociekliwi mieszkańcy.
Chodzi o efekty kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej za 2021 rok, ale również i za niektóre okresy 2020 i 2019 roku.
Te nieprawidłowości są bardzo różne i mają różną rangę, bo dotyczą i takich rzeczy jak błędne księgowanie czy ewidencjowanie wydatków i dochodów, jak opóźnienia w wypłacaniu odpraw emerytalnych, nagród jubileuszowych…. – wymienia Barbara Oliwiecka, radna Polski 2050.
Są jednak i sprawy grubszego kalibru – mówi radny Dariusz Grodziński.
Wyobraźcie sobie państwo, że kontrola dokumentacji wykazała brak akceptacji finansowej ze strony Skarbnika Miasta lub osoby przez niego upoważnionej co najmniej 3 aneksów do umów śmieciowych – powiedział Dariusz Grodziński.
RIO wskazało również, że część umów nie miała określonej konkretnej wartości, a przez dwa miesiące Miasto miało płacić za gospodarkę odpadami bez obowiązujących umów. Kolejny zarzut dotyczy transportu odpadów do Mirosławca na Pomorzu – w czasie gdy Orli Staw przechodził intensywną modernizację instalacji. Dlaczego nie można było odpadów wywozić do Jarocina, który miał być w gotowości? - pyta radny Grodziński.
A powinien doskonale wiedzieć – odpowiada na zarzuty Paweł Bąkowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Na te zarzuty wielokrotnie odpowiadaliśmy czy podczas sesji, komisji czy interpelacji składanych przez radnych – wskazuje naczelnik.
Miasto nie wydało ani jednej złotówki bezumownie, wszystkie te faktury, które zostały opłacone, zostały wydatkowane po podpisaniu umów. Chciałbym tutaj także sprostować tę informację, że Jarocin czekał z otwartymi ramionami na odpady. Wcale tak nie było – wyjaśnia Paweł Bąkowski.
Wszystko dotyczy pandemicznego 2020 roku. Do Jarocina wysłano próbną partię odpadów, ale niespodziewanie nastąpił zwrot akcji.
- Uzyskaliśmy od zarządu, jako komisja przetargowa powołana zarządzeniem prezydenta do negocjacji, informacje, że możliwość taka pojawi się dopiero po 22 lipca, więc te 22 dni Miasto zostało można powiedzieć bez możliwości wywozu odpadów – odpowiadał wówczas Paweł Bąkowski.
Przez trzy tygodnie zatem nie mielibyśmy gdzie wywozić odpadów. Jedyną firmą, która zgodziła się je wtedy przyjąć był zakład w Mirosławcu. Więcej o tym, dlaczego nasze śmieci jeździły na Pomorze pisaliśmy w artykule z lipca 2020 roku – znajdziecie go TUTAJ
Dla nas jest oczywiste, że powinna nastąpić natychmiastowa dymisja odpowiedzialnego za odpady komunalne wiceprezydenta Kulawinka i pana naczelnik Bąkowskiego. W to wszystko musimy pamiętać jest bardzo mocno umoczony PiS, Klub radnych PiS, który wszystko to klepał, legitymował – uważa Grodziński.
Kolejnym wątkiem podnoszonym przez opozycyjnych radnych było przyznanie wiceprezydentom tzw. dodatków specjalnych.
Takie dodatki specjalne zgodnie z przepisami ustawy można przyznać czasowo w okresie kiedy następuje zwiększenie zakresu obowiązków. Niestety wg pana prezydenta to zwiększenie zakresu obowiązków panów wiceprezydentów trwało już od 22 listopada 2018 roku, w zasadzie już od momentu rozpoczęcia kadencji i trwało w zasadzie nieprzerwanie do końca roku 2021 – wskazywała radna Klubu Polski 2050 Magdalena Walczak.
Z tego tytułu wiceprezydenci otrzymywali co miesiąc dodatek do pensji w kwocie 1850 zł.
Panowie wiceprezydenci pobierali ten dodatek przez 37 miesięcy co daje kwotę dla każdego z panów 68 tysięcy 450 zł i my dzisiaj apelujemy o to, żeby te pieniądze, które zostały wypłacone z naruszeniem przepisów ustawy o pracownikach samorządowych, żeby zostały wrócone do kasy miejskiej – powiedziała Barbara Oliwiecka.
Urząd Miasta tłumaczy, że w poprzedniej kadencji również wypłacane były dodatki specjalne dla wiceprezydentów Miasta, nie była to zatem nowa praktyka. A wcześniejsza kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu nie wskazała na nieprawidłowości w tym zakresie. Dodatków wiceprezydenci nie dostają od ponad roku.
Wszystkie opisane przez RIO nieprawidłowości, które nagłośnili radni nie mają istotnego znaczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdawczości – uważa Ratusz.
Przeprowadzona kontrola działania służb finansowych i innych nie stwierdziła istotnych uchybień co do zasad prawidłowej gospodarki finansowej środkami publicznymi, a opisane w protokole nieprawidłowości będą stanowiły pomoc w osiąganiu celów i wyeliminowaniu ryzyka ich wystąpienia w przyszłości – przekazuje Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kalisza
W podobnym, dość łagodnym tonie wypowiada się były prezydent, dziś radny Lewicy Zbigniew Włodarek.
Ważnym byłoby to byśmy po tym protokole wyciągnęli takie wnioski na przyszłość, byśmy tych błędów nie powtarzali, bo gospodarka finansowa miasta jest czułym elementem każdego samorządu – powiedział Zbigniew Włodarek.
Na te czułe elementy drobiazgowo będą teraz spoglądać opozycyjni radni. Wybory już za rok.
Komentarz Urzędu Miasta Kalisza na temat wystąpienia pokontrolnego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu
Ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych nakłada na izby obowiązek przeprowadzenia kontroli gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego co najmniej raz na cztery lata.
Ostatnia kompleksowa kontrola w odniesieniu do Miasta Kalisza została przeprowadzona
w terminie od 5 września 2022 r. do 25 stycznia 2023 r. i objęła rok budżetowy 2021 i w miarę potrzeb także inne lata.
W trakcie tej kontroli inspektorzy RIO sprawdzili wiele dokumentów, na podstawie których ocenili działania w zakresie gospodarki finansowej Miasta Kalisza.
24 marca 2023 r. RIO wydała wystąpienie pokontrolne.
Opisane nieprawidłowości nie mają istotnego znaczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych
i sporządzaniu sprawozdawczości. Oprócz ksiąg rachunkowych i ewidencji księgowej kontroli poddano także realizowanie obowiązków Prezydenta Miasta Kalisza jako organu podatkowego w zakresie podatków lokalnych. Tu także nie stwierdzono nieprawidłowości, które miałyby wpływ na nieprawidłowe opodatkowanie.
28 marca 2023 r. RIO przekazało wystąpienie pokontrolne zawierające wnioski pokontrolne, które zostaną wykorzystane w celu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oraz usprawnienia gospodarki finansowej. Informacja o sposobie realizacji tych wniosków zostanie przekazana
w terminie 30 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu.
Przeprowadzona kontrola działania służb finansowych i innych nie stwierdziła istotnych uchybień co do zasad prawidłowej gospodarki finansowej środkami publicznymi, a opisane w protokole nieprawidłowości będą stanowiły pomoc w osiąganiu celów i wyeliminowaniu ryzyka ich wystąpienia w przyszłości.
Napisz komentarz
Komentarze