Poprosiliśmy panią Anetę, by poprzez maila opisała swoje doświadczenie z odziałem udarowym. Kobieta uprzedzała, że nie potrafi w pełni poprzez słowa oddać swojej wdzięczności, to krótka wiadomość od niej.
Leżałam na oddziale 6 dni. Pani ordynator to przecudowny człowiek, oddziałowa i pielęgniarki to wspaniałe osoby. Pomimo ciężkiej pracy w biegu, jaką wykonują, bo jest ich mało jak na taki ciężki oddział, to zawsze są uśmiechnięte, miłe i na każde wezwanie chorego. Wielki szacunek dla Was!
Wiem, że nie o wszystkich oddziałach można powiedzieć tyle dobrego. Uważam, że pan dyrektor powinien szczególnie podziękować załodze oddziału, że tak podnoszą ocenę szpitala. Przyjeżdżają tu pacjenci z różnych miast całej Polski.
O tym, jak wiele chorych jest wdzięcznych personelowi oddziału, świadczy też specjalna ścianka z podziękowaniami od pacjentów. Chciałabym, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, jak wysoki poziom leczenia oferuje ten oddział. A w parze z nim idzie empatia, wyrozumiałość i najpiękniejsza ludzka życzliwość. Dziękuję z całego serca!
Aneta
Oddział Udarowy w kaliskim szpitalu powstał trzy lata temu. Pierwsi pacjenci przyjęci zostali 18 lutego 2020 roku.
Zlokalizowany jest na 10 piętrze "okrąglaka", w segmencie C. Oddział liczy 24 łóżka, w tym 8 łóżek "intensywnych". Oddziałem kieruje spec. neurolog - Marta Dziedzic, a pielęgniarką oddziałową jest Barbara Marciniak.
"Mamy bardzo krótkie okno czasowe, żeby pacjenta leczyć. Na oddziale udarowym przede wszystkim się spieszymy. Jesteśmy nastawieni na bardzo szybkie działanie i jesteśmy do tego świetnie przygotowani" - podkreśla Marta Dziedzic, kierowniczka oddziału udarowego w naszym szpitalu.
Czas przyjęcia pacjenta w tzw. oknie udarowym, czyli od wystąpienia pierwszych objawów udaru do podania trombolizy wynosi od 15 do 20 minut (wraz z badaniem obrazowym TK) i jest to wynik plasujący kaliski szpital w ścisłej czołówce placówek udzielających pomocy osobom z udarem.
Uśredniony czas diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej w SOR do przyjęcia pacjenta na oddział udarowy wynosi około 1 godziny.
Na Oddziale Udarowym zatrudnionych w różnej formie i w różnym wymiarze jest:
- 6 lekarzy
- 3 logopedów
- 2 psychologów
- 7 fizjoterapeutów
- 24 pielęgniarki
- 2 opiekunów medycznych
- 1 sekretarka medyczna.
Każdej godziny 7 osób w Polsce dostaje udaru, z czego 3 umierają. Najwięcej, bo aż ok. 80% udarów dotyczy mózgu. Jego przyczyną jest przeważnie zwężenie, bądź zamknięcie światła naczynia, które doprowadza krew do mózgu. W Polsce ta choroba dotyczy ok. 70 tysięcy osób rocznie.
Wśród najczęstszych przyczyn udaru wymienia się przede wszystkim nieprawidłowy styl życia, a więc złą dietę i brak ruchu. Najbardziej narażone są osoby, które ukończyły 55 rok życia, częściej doznają go mężczyźni.
Objawy zależne są od miejsca uszkodzenia mózgu. Jednym z pierwszych może być zarówno ból głowy, jak również mogą pojawić się wymioty oraz mdłości. Osoba, u której dochodzi do udaru przeważnie traci przytomność. Następnie dochodzi do porażenia części ciała, sztywności karku oraz opadania kącika ust. W większości przypadków następstwem jest afazja, czyli zaburzenie pewnych mechanizmów, które programują czynności mowy. Innymi symptomami, które mogą wskazywać udar są amnezja, padaczka, zaburzenia mowy, urojenia, omamy, utrata świadomości.
Napisz komentarz
Komentarze