Zwycięski początek Turnieju Mistrzyń. SWWS Energa coraz bliżej Superligi

Od zwycięstwa rywalizację w Turnieju Mistrzyń zaczęły piłkarki ręczne SWWS Energa Szczypiorno Kalisz. W piątek, na otwarcie trzydniowych zmagań w Płocku, podopieczne Łukasza Kobusińskiego pokonały ekipę Biowell Handball Warszawa 26:22. Dzięki tej wygranej kaliszanki przybliżyły się do awansu do PGNiG Superligi Kobiet.

W Turnieju Mistrzyń uczestniczą cztery zespoły. Dwa najlepsze zapewnią sobie prawo występów w PGNiG Superlidze Kobiet w sezonie 2023/2024. Na dobrej drodze do wywalczenia awansu są szczypiornistki SWWS Energa Szczypiorno. W piątek, na otwarcie zmagań, mistrzynie grupy B pierwszej ligi wygrały z najlepszą ekipą grupy C, czyli Biowell Handball Warszawa.

Podopieczne Łukasza Kobusińskiego nerwowo zaczęły piątkową konfrontację i po ośmiu minutach przegrywały 2:4. Potem jednak zanotowały serię pięciu trafień, w tym dwóch w wykonaniu Katarzyny Pilitowskiej, dzięki czemu jeszcze przed kwadransem prowadziły 7:4. Nieznaczną zaliczkę utrzymywały niemal do półmetka. Tuż przed nim jednak straciły trzy gole z rzędu i po 30. minutach to rywalki były w nieco lepszej sytuacji (12:13).

W drugiej połowie dość długo wynik oscylował wokół remisu. W końcu jednak sprawy w swoje ręce wzięły kaliszanki i to one w ostatnim kwadransie zdominowały rywalizację. Od stanu 19:18 ani razu nie straciły prowadzenia. Gdy po celnych rzutach Iwony Niedźwiedź, Agnieszki Jałoszewskiej i Darii Miłek odskoczyły na 23:19, stało się jasne, że za chwilę będą świętować wygraną. Wątpliwości rozwiała na dwie minuty przed finałową syreną Katarzyna Wilczek, która skutecznie dobiła karnego (25:20), a ostatni cios warszawiankom zadała Paulina Kucharska, ustalając rezultat na 26:22. Kluczem do triumfu była jednak nie tylko ofensywa, ale też defensywa, w której szczypiornistki SWWS Energa zagrały bardzo solidnie. Na wysoką notę w bramce zapracowała też niezawodna Izabela Prudzienica.

Najlepszą strzelczynią piątkowego pojedynku była Daria Miłek, która zanotowała sześć goli. Po cztery bramki zdobyły wspomniane Jałoszewska i Pilitowska oraz Kinga Stanisławczyk.

W drugim piątkowym spotkaniu piłkarki ręczne Młyny Stoisław Koszalin zdeklasowały AL-KO AZS Poznań, wygrywając 39:17. Najbliżej gry w ekstraklasie są więc na chwilę obecną ekipy z Kalisza i Koszalina.

Kolejny mecz podczas płockiego turnieju kaliszanki rozegrają w sobotę. O godz. 18:30 zmierzą się z zespołem AL-KO AZS Poznań. Z kolei w niedzielę o 10:00 zagrają z dziewiątą ekipą PGNiG Superligi Kobiet, Młyny Stoisław Koszalin. Transmisje można śledzić na youtube’owym kanale Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Handball Polska.

***

Biowell Handball Warszawa – SWWS Energa Szczypiorno Kalisz 22:26 (13:12)

Handball: Klarkowska, Suliga – Pożoga 5, Grzesista 3, Szczukocka 3, Zakrzewska 3, Chrapusta 2, Kozak 2, Furmanets 1, Lasek 1, Zając 1, Zdziebłowska 1, Lewandowska.
Kary: 8. min. Czerwona kartka: Patrycja Kozak (51. min, gradacja kar). Rzuty karne: 3/4.

SWWS Energa: Prudzienica, Bielak – Miłek 6, Jałoszewska 4, Pilitowska 4, Stanisławczyk 4, Kucharska 3, Wilczek 3, Kisiel-Stężała 1, Niedźwiedź 1, Gajos.
Kary: 8. min. Rzuty karne: 2/4.

Sędziowali: Tomasz Rosik i Przemysław Stężowski (Lubin)