Producenci bieżni mają w swej ofercie wiele modeli różniących się między sobą wielkością, wyglądem zewnętrznym, sposobem działania oraz ceną. Biorąc pod uwagę zastosowany mechanizm, wyróżnić można podział na urządzenia:
- mechaniczne;
- elektryczne;
- ciśnieniowe;
- antygrawitacyjne.
Pierwsze z wymienionych wyposażone są w pas biegowy wprowadzany w ruch za pomocą siły mięśni. Tego rodzaju sprzęt wyróżnia się niską ceną i dobrze symuluje naturalny ruch w plenerze. Niestety w bieżniach mechanicznych nie można ustawiać tempa biegu, dlatego początkujący biegacze powinni raczej zdecydować się na urządzenia wyposażone w silnik elektryczny. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne ustawienie tempa biegu, a także innych parametrów, takich jak czas treningu, czy też przebyty dystans.
Osoby, którym zależy na zwiększeniu wydolności i szybkim zrzuceniu zbędnych kilogramów warto polecić bieżnię ciśnieniową. To urządzenie obudowane specjalną kapsułą sięgającą do bioder biegacza. Podciśnienie generowane podczas biegu zwiększa ukrwienie i przepływ limfy w organizmie, co sprzyja modelowaniu ud i pośladków.
Bieżnia antygrawitacyjna pozwala z kolei zmniejszyć nacisk wywierany przez stopy biegacza na podłoże, dlatego polecana jest szczególnie osobom po operacjach lub urazach, które nie mogą nadmiernie obciążać stawów.
Dlaczego warto zainwestować w bieżnię
Korzystanie z bieżni stacjonarnej daje wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala trenować we własnych czterech ścianach w komfortowych warunkach, bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Bieżnia może stanowić znakomite uzupełnienie dla treningów w terenie lub całkowicie je zastąpić.
Na zakup bieżni do domu mogą też zdecydować się osoby zapracowane, które mają niewiele wolnego czasu na bieganie w terenie lub na siłowni. Posiadając tego rodzaj sprzęt we własnym domu czy mieszkaniu, można w każdej chwili przebrać się w strój sportowy i poćwiczyć. Co istotne treningi mogą być przeprowadzane przed telewizorem, np. podczas trwania ulubionego serialu, dzięki czemu stają się mniej nużące.
Coraz więcej specjalistów z zakresu ortopedii podkreśla, że bieganie na bieżni jest bezpieczniejsze dla stawów niż tradycyjna aktywność poza domem. Poruszanie się po twardych asfaltowych trasach lub leśnych, nierównych ścieżkach zwiększa ryzyko wystąpienia urazów, takich jak zapalenie ścięgna Achillesa oraz skręcenie stawu skokowego.
Napisz komentarz
Komentarze