Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czym jest i jak działa e-recepta?

Jeszcze do niedawna, nad tym, jak działa e recepta zastanawiała się zdecydowana większość z nas. Wszyscy byliśmy bowiem przyzwyczajeni do tradycyjnych recept papierowych, które lekarz przekazywał nam na wizycie. Dzisiaj, to właśnie e recepty stały się codziennością, dlatego warto byłoby dowiedzieć się, czym one dokładnie są. Dobrze byłoby też mieć świadomość tego, jaka jest zasada ich działania i co właściwie należy zrobić, aby je otrzymać. Na szczęście, ani uzyskanie, ani też realizacja recepty elektronicznej nie są jakoś szczególnie skomplikowanym procesem.
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Czym jest i jak działa e-recepta?

E recepta - co to takiego?

E recepta, jak sama nazwa wskazuje, to nic innego jak recepta elektroniczna. Znajdują się na niej rzecz jasna podstawowe dane konkretnego pacjenta oraz informacje dotyczące lekarstwa, które zostało mu przepisane. Mowa tu między innymi o imieniu, nazwisku czy wieku. Na takiej recepcie widnieją także najważniejsze dane lekarza, który ją wystawia. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że e recepty zawierają informacje zbliżone do tych, które do tej pory znajdowały się na klasycznych receptach papierowych. Na szczęście, w przypadku recept elektronicznych nie trzeba martwić się koniecznością uważnego skupiania się nad tym, co właściwie zostało na niej zapisane. E recepty zapisuje się na Internetowym Koncie Pacjenta, do którego dostęp posiada oczywiście każdy zainteresowany pacjent. Niektórzy lekarze wysyłają także elektroniczne recepty na adres poczty elektronicznej podany przez pacjenta. Nie każdy decyduje się bowiem na rejestrację w systemie IKP. 

Jaka jest zasada działania e recepty?

Warto zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, czym jest, ale również z tego, jak działa e recepta. Otóż okazuje się, że wywiera ona dokładnie ten sam skutek, co tradycyjna recepta w formie papierowej. Umożliwia zatem wykupienie pacjentowi konkretnego leku bądź leków zaleconych przez lekarza. W celu zrealizowania e recepty należy udać się do dowolnie wybranej apteki. Następnie, trzeba podać farmaceucie czterocyfrowy kod widniejący na recepcie elektronicznej. Konieczne będzie również podanie swojego peselu bądź peselu osoby, na której rzecz realizujemy e receptę. Po podaniu farmaceucie niezbędnych informacji, dowie się on, jaki lek został nam przepisany i przez kogo. Znane będą mu również wskazówki dotyczące dawkowania konkretnego preparatu bądź preparatów. Na życzenie pacjenta, farmaceuta może zanotować je na opakowaniu. Jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące leku, których nie poruszyło się z lekarzem na wizycie, warto porozmawiać o nich z farmaceutą. Dysponuje on bowiem sporą wiedzą na temat tego, jakie skutki uboczne mogą wywołać leki i z czym wchodzą w interakcje. 

Co trzeba zrobić, aby otrzymać e receptę?

W celu otrzymania e recepty, należy rzecz jasna odwiedzić gabinet lekarski. Można udać się do niego stacjonarnie, bądź też skorzystać z usług telemedycyny. Stała się ona popularna w okresie pandemii, ale pacjenci czerpią z jej możliwości po dziś dzień. Na wizytę online w celu otrzymania elektronicznej recepty można umówić się zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. Można dokonać tego na przykład za pośrednictwem strony https://e-recepta.net/recepta. Tak naprawdę, to w jaki sposób uzyskamy receptę elektroniczną zależy w dużej mierze od naszych osobistych preferencji. Niektórzy preferują wizytę stacjonarną, inni konsultację online. Zarówno jedna, jak i druga może być tak samo wartościowa i pomocna. Z wizyty online często korzysta się na przykład wtedy, gdy nie dysponuje się zbyt dużą ilością wolnego czasu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dog 24.05.2023 06:19
Niektóre przewlekłe choroby wymagają ciągłego przyjmowania tych samych leków aby normalnie funkcjonować. Mój sąsiad woli pchnąć e-maila do swej przychodni z "zapotrzebowaniem" a po kilku godzinach już otrzymuje na telefon sms-a z kodem. To jest dla niektórych pacjentów bardzo wygodne rozwiązanie bowiem nie tylko oszczędza czas ale i pozwala uniknąć złapania jakiejś choroby w samej przychodni.

Medyk 23.05.2023 19:11
Co za bzdury ,to nie pacjent decyduje czy dostanie receptę tylko lekarz,epidemia się skończyła wracamy do normalnych wizyt czyli badania pacjenta.Lekarz za wypisanie recepty odpowiada.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama