Niezwykle popularne wśród kaliszan „Białe Soboty” odbywały się nieprzerwanie od 10 lat. Tylko przez 2 ostatnie lata wzięło w nich udział ponad 22,5 tysiąca mieszkańców. Podczas festynów można było bezpłatnie wykonać badania m.in. poziomu cukru, cholesterolu, ciśnienia krwi, słuchu, wzroku, spirometrii, gęstości kości, chorób stóp oraz skorzystać z konsultacji lekarzy specjalistów, jak np. reumatologa czy chirurga onkologa. Obecne władze zadecydowały jednak, że Białe Soboty nie będą już się odbywać. W zamian kaliszanie otrzymają otwarte akcje edukacyjne, np. z zakresu pierwszej pomocy.- Białe Soboty zachęcały do skorzystania z pomocy specjalistów przede wszystkim tych mieszkańców, którzy niezbyt chętnie i nieregularnie korzystają z pomocy medycznej, a zatem są to osoby o mniejszej świadomości pewnych zagrożeń związanych z chorobami – uważa Łukasz Myszko, przewodniczący Koła PO Kalisz-Śródmieście.
Nowy pomysł obecnego samorządu na politykę ochrony zdrowia budzi wątpliwości kaliskich działaczy PO. - Częściowo ma to się odbywać na zasadzie skierowań wydawanych przez lekarzy rodzinnych. Obawiamy się, aby przypadkiem nie było tak, że z pieniędzy samorządowych będą realizowane te badania, które powinny być realizowane przy pomocy specjalistów i finansowane ze strony funduszu zdrowia – dodaje Łukasz Myszko.
Radni zapowiedzieli, że nie zrezygnują ze swojej prozdrowotnej akcji, czyli „Białego autobusu”, w którym przez jeden dzień wykonywano darmowe badania płuc: spirometrię i rentgen. Akcja w większości finansowana jest ze składek działaczy kaliskiej Platformy. W tym roku w „Białym autobusie” będzie można przebadać się w październiku.
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze