Wydarzenie rozpoczęło się 13 czerwca od wizyty w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. Następnie działacze przenieśli się do restauracji Komoda na ulicy Niecałej.
Opieka zdrowotna odpowiada za 4.4% emisji dwutlenku węgla do atmosfery na świecie. Jednak wkrótce ma się to zmienić. Podczas konferencji podpisano deklarację o współpracy między placówkami zdrowia w przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
- Podpisaliśmy deklarację współpracy dotyczącą dbania o to, aby nasze szpitale działały wspólnie w kierunku bycia coraz bardziej ekologicznymi, mniej emisyjnymi i żeby wzajemnie się wymieniały swoimi doświadczeniami, wiedzą i inspirowały siebie nawzajem do działań. W tej deklaracji zobowiązaliśmy się do tego, że będziemy to robić nadal. Cieszę się, że wszystkie szpitale Marszałka Wojewódzkiego złożyli swój podpis - mówi Paulina Stochniałek, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Do Kalisza przyjechali przedstawiciele ze szpitali z Europy – m.in. Włoch, Grecji, Szwecji, Kijowa oraz organizacji The Global Green and Healthy Hospitals, którzy dzielili się swoją wiedzą w zakresie budowania zielonych i ekologicznych szpitali.
- Te dwa dni obfitowały w dużo wiadomości, a przy tym mogliśmy podyskutować i wymienić sobie doświadczenia w zakresie tak ważnym jakim jest ochrona środowiska, bo zapewne wiedzą Państwo, wzrasta przedwczesna ilość zgonów ze względu na smog. Tak jak 20 lat temu to było 17 tysięcy, tak teraz ponad 50 tysięcy. Jest to najwyższy czas żebyśmy zaczęli dbać o środowisko - mówi Sławomir Wysocki, Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy
Główny cel konferencji to szukanie rozwiązań dla postępujących zagrożeń klimatycznych oraz możliwych metod ich zapobiegania. Jest to na pewno duży krok w tym kierunku, ponieważ wg. Raportu dot. Zielonych Szpitali, inicjatywa do 2030 roku ma pomóc zredukować poziom emisji o 55% w stosunku do 1990r.
Napisz komentarz
Komentarze