Mariusz Witczak w kilku ostatnich kampaniach wyborczych startował z jedynki Platformy Obywatelskiej, a potem z Koalicji Obywatelskiej i zazwyczaj „robił” bardzo dobry wynik dla partii w regionie. Tym razem na listach wyborczych KO spore zmiany. Z pozycji nr 1 wystartuje poseł z Ostrowa Wielkopolskiego, Jarosław Urbaniak. Mariusz Witczak zajmuje pozycję nr 7, ustępując Karolinie Pawliczak, która odeszła niedawno z Lewicy i kilku innym politykom, teoretycznie mniejszej, politycznej wagi niż sam Witczak. Listę KO opublikował wczoraj portal ostrow24.tv.
- Urbaniak Jarosław
2. Pawliczak Karolina (wcześniej Lewica, Kalisz)
3. Rusiecki Grzegorz (Leszno)
4. Łuczak Alicja (Żelazków, powiat kaliski)
5. Pałka-Szydło Beata (Rawicz)
6. Rozum Dariusz (Krotoszyn)
7. Witczak Mariusz (Kalisz)
8. Adamczak Arleta (Śmigiel)
9. Tyc Marcin (.Nowoczesna)
10. Wysocka-Balcerek Małgorzata (Pleszew)
11. Radek-Rogozińska Grażyna (Ostrzeszów)
12. Panowicz Ewa (Leszno)
13. Korzeniewska Urszula
14. Sierakowski Albert (Poniec)
15. Dziubka Ewa (Odolanów)
16. Machowiak Adriana (Leszno)
17. Nowicki Jakub
18. Dajewska Sandra (Krotoszyn)
19. Lis Karol (Leszno)
20. Szczygieł Jakub
21. Świderska Anna (Zieloni)
22. Wardeński Karol (Wilkowyja)
23. Linke Paweł (.Nowoczesna)
24. Henczyca Bożena (Kępno)
Do Senatu w Kaliszu wystartuje ponownie Janusz Pęcherz, a w Ostrowie Ewa Matecka. Jest to dla nich spore wyróżnienie, bo po połączeniu sił znacznej części opozycji w tzw. pakt senacki, również w Wielkopolsce lista mocnych kandydatów do Senatu była długa. Janusz Pęcherz nie jest jednak członkiem PO, startuje z list Koalicji jako kandydat niezależny, a jak wiemy nieoficjalnie rozważany był wariant, że zastąpi go w roli kandydata do Senatu Mariusz Witczak. Plan ten nie został jednak zrealizowany, a posłowi Witczakowi pozostała „siódemka” do Sejmu. Dalekie miejsce na liście nie wyklucza wyborczego sukcesu, a i sam poseł nie odda mandatu bez walki.
Wczoraj na oficjalnym profilu Koalicji Obywatelskiej z Kalisza pojawił się wpis rekomendujący w wyborach nie jedynkę z okręgu czy liderkę listy z Kalisza a Mariusza Witczaka właśnie.
- Zawsze stał po właściwej stronie barykady i nigdy nie zawiódł. Zaangażowany w starania o ważne projekty rozwojowe dla naszego regionu i obronę kraju przed PiS, wykazał się walecznością, pracowitością oraz wiernością naszym wartościom. To wyborcy decydują, kto reprezentuje nasze miasto w parlamencie. Wybierzmy sprawdzonego i odpowiedzialnego parlamentarzystę, którego jako kaliska Platforma Obywatelska rekomendujemy. – czytamy w poście KO Kalisz, wzbogaconym o wypowiedź Radosława Sikorskiego, byłego ministra spraw zagranicznych.
Gdybym mieszkał w Kaliszu, to bym głosował na Witczaka – mówi Sikorski.
Mariusz Witczak startując w wyborach w 2019 roku z pozycji nr 1 zdobył ponad 36 tysięcy głosów. Tegoroczne wybory pokażą jak wielu jego wyborców głosowało na tego konkretnego kandydata czy po prostu na pierwszego na liście.
Na zdjęciu od lewej senator Janusz Pęcherz, poseł Jarosław Urbaniak, posłanka Karolina Pawliczak. Fot. FB/K. Pawliczak
Doły partyjne PO w Kaliszu od dawna domagały się zmian. Mimo, że partia w mieście cieszy się sporym poparciem, to dotychczasowe władze PO nie potrafiły tego przekuć w partyjny sukces. Ostatnio przy władzy w Kaliszu były 10 lat temu, kiedy to były koalicjantem prezydenta Pęcherza. W obecnej kadencji Koalicja Obywatelska do Rady Miasta wprowadziła najwięcej radnych, ale nie utworzyli koalicji rządzącej, a z drugiej strony nie potrafili skutecznie blokować najważniejszych decyzji bloku radnych, którzy wspierają prezydenta Kinastowskiego. Ostatecznie klub KO się rozpadł, radni, którzy odeszli utworzyli struktury nowej partii, Polski 2050 Szymona Hołowni.
Władze Koalicji Obywatelskiej z pomocą okręgowi kalisko – leszczyńskiemu wysyłają więc posła KO z Ostrowa, byłą posłankę z Lewicy, a do senatu startuje były prezydent Kalisza, który wywodzi się z tego samego stowarzyszenia, co obecny prezydent miasta.
Jarosław Urbaniak jest byłym prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego i jak przypomina portal ostrow24.tv zatrudniał on kiedyś Marlenę Maląg, obecną minister rodziny w rządach PiS. W przypadku Prawa i Sprawiedliwości nie znamy jeszcze listy wyborczej, ale dotychczas w oficjalnych strukturach rządu zdecydowanie prym nad politykami z Kalisza wiedzie strona ostrowsko- kępińska.
Kalisz ma Jana Dziedziczaka jako pełnomocnika rządu ds. polonii i Jana Mosińskiego, który w poprzedniej kadencji zasiadał w komisji weryfikacyjnej, ale funkcje te ustępują wadze szefowej ministerstwa rodziny, Marlenie Maląg z Ostrowa. Z politykami ostrowskimi związana jest też nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka, europosłanka Angelika Możdżanowska, z Ostrowa pochodzi sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Andrzej Dera, szef sejmowej komisji infrastruktury poseł Tomasz Ławniczak, z Ostrowa mieliśmy wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka.
Napisz komentarz
Komentarze