Do dramatu doszło w sobotę, 16 września. Po 13:00 policja została wezwana do jednego z mieszkań na osiedlu Widok w Kaliszu. Doszło tam do śmierci 5- miesięcznego chłopca.
Na miejscu zatrzymano dwie osoby: 43-letnią kobietę i 40-letniego mężczyznę. Byli nietrzeźwi. To najprawdopodobniej rodzice dziecka.
Przeprowadzono szczegółowe oględziny ciała chłopca. Nie znaleziono na nich obrażeń, które mogłyby przyczynić się do jego śmierci. Śledczy zlecili sekcję zwłok. Przeprowadzono ją dziś rano w zakładzie medycyny sądowej we Wrocławiu.
Biegła nie stwierdziła, by dziecko miało jakiekolwiek obrażenia wskazujące na udział osób trzecich. Tym niemniej zlecone zostały dalsze badania histopatologiczne, które mają wyjaśnić, co było przyczyną śmierci chłopca– mówi nam Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.
Kobieta i mężczyzna usłyszeli zarzut narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia małoletniego.
Będąc osobami, na których ciążył obowiązek opieki nad małoletnim, narazili go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez to, że były w stanie znacznej nietrzeźwości – w jednym przypadku było to 1,03 miligrama alkoholu w wydychanym powietrzu - to ponad 2 promile, w przypadku drugim było to 0,8 miligrama.
Te osoby sprawowały opiekę nad małoletnim, nie zachowując należytej pieczy i ostrożności, co w efekcie uniemożliwiło im podjęcie stosownej reakcji na utratę funkcji życiowych przez dziecko, co skutkowało jego śmiercią - mówi Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.
43-latka i 40-latek przyznali się do zarzucanego im czynu. Zastosowano wobec nich dozór policji.
Art. 160
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Napisz komentarz
Komentarze