W Wielkopolsce w sierpniu najwyższą dobową temperaturę odnotowano na stacji hydrologiczno – meteorologicznej w Kaliszu, było to 33,8°C. Również w Kaliszu w tym samym okresie spadło najmniej deszczu- tak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Poznaniu. W efekcie mamy suszę hydrologiczną. W warstwie gleby 28 – 100 cm w głąb w wielu miejscach wilgotność spada poniżej 25%.
Do rekordowo ciepłych miesięcy IMGW zalicza już mijający wrzesień. Do anomalii Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zalicza m.in. temperatury z minionej środy, kiedy to słupki rtęci pokazały powyżej 27 stopni Celsjusza. I tego dnia Kalisz, obok Poznania, Leszna, Torunia i Tarnowa ponownie należał do najgorętszych.
- Z pewnym uproszczeniem można stwierdzić, że tak wysokie wartości TMAX notowane są na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat – informuje IMGW.
Gorąco zapowiada się też tegoroczny październik. W rozpoczynający się weekend będzie padać i temperatura spadnie do 20 stopni Celsjusza i lekko poniżej, ale przez kolejne dwa tygodnie będzie ciepło i sucho. Dopiero od 14 października temperatury będą bardziej przypominać jesień, niż późne lato.
Napisz komentarz
Komentarze