SIBO - co to jest? Objawy i przyczyny
SIBO to inaczej zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. Dolegliwość oznacza przerost mikroflory jelitowej, który doprowadza do zaburzenia naturalnego mikrobiomu. Wśród charakterystycznych objawów znajdują się zaburzenia pracy układu pokarmowego oraz problemy natury psychicznej. Do typowych symptomów należą m.in. ból brzucha, wymioty, nudności, zaparcia, biegunki, uporczywe wzdęcia, kłucie w brzuchu, anemia, niedobór witamin i minerałów oraz uczucie rozdrażnienia. Większość z nich nasila się szczególnie w okolicach wieczoru po zjedzeniu fermentowanych produktów, świeżych warzyw lub owoców oraz nieodpowiednio dobranych probiotyków.
Przyczyną wystąpienia zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego najczęściej są zaburzenia motoryki lub problemy w strukturalnej budowie jelit. Do rozwoju choroby może także przyczynić się zbyt mała ilość kwasu żołądkowego lub źle zagojone blizna po cięciu cesarski. Występowanie SIBO często związane jest także z takimi chorobami jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, chroniczne zapalenie trzustki lub problemy z pęcherzykiem żółciowym.
Aby uniknąć zachorowania, należy na co dzień zwracać szczególną uwagę na higienę jedzenia. Posiłek powinien być przygotowany z dokładnie umytych produktów. Ważne jest także, aby poświęcić czas na spokojne przeżuwanie każdego kęsa bez używania telefonu i oglądania telewizji w trakcie posiłku. Przyczynia się to do lepszego trawienia pożywienia i pozwala uniknąć przykrych dolegliwości.
Jak zdiagnozować SIBO?
Jeśli jednak zaobserwowaliśmy u siebie niepokojące objawy, warto wykonać badanie w kierunku przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. Dolegliwość można rozpoznać poprzez kilka testów diagnostycznych. Wśród nich znajdują się m.in. posiew aspiratu jelita czczego, testy laboratoryjne, badanie kału lub coraz popularniejszy nieinwazyjny test wodorowo-metanowy.
Test wodorowo-metanowy
Sibo badanie w postaci testu oddechowego jest najbardziej powszechnym narzędziem diagnostycznym w leczeniu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. Do popularności tej metody przyczynia się jej całkowita bezinwazyjność i łatwość, z jaką może być wykonane badanie. Metoda polega na kilkukrotnym pobraniu wydychanego powietrza. Próbki pobierane są zarówno przed jak i po podaniu środka diagnostycznego w celu porównania ich ze sobą.
Podczas testu oddechowego pacjent spożywa węglowodany, które następnie są fermentowane w jelicie cienkim. Obecne w organizmie bakterie wytwarzają wodór i metan (stąd nazwa testu), które następnie są wydalane wraz z oddechem. Pobrane próbki oddechowe pozwalają określić ilość i tempo produkcji tych gazów, co z kolei pozwala oszacować liczbę bakterii obecnych w jelicie cienkim, które są jedynym źródłem wodoru i metanu w organizmie. Próbki wydychanego powietrza pobierane są w odstępach co 90 minut.
Badanie krwi na SIBO
W diagnostyce przerostu bakteryjnego jelita cienkiego stosowane są także badania laboratoryjne krwi. Pozwalają one potwierdzić niedokrwistość oraz niedobór witamin B12 i albumin, które również mogą wskazywać na SIBO. Innym sposobem jest sprawdzenie obecności tłuszczu w kale lub pobranie treści z jelita cienkiego za pomocą endoskopii i przeanalizowanie jej pod kątem obecności bakterii.
Jak leczyć SIBO?
Leczenie SIBO polega na przywróceniu równowagi flory bakteryjnej w jelicie cienkim i przewodzie pokarmowym. Ponieważ schorzenie może być spowodowane przez różne uwarunkowania (od złej diety po nieprawidłową budowę jelit), terapia może mieć różny przebieg. Najczęściej polega ona na leczeniu choroby podstawowej lub rozpoznaniu czynników ryzyka takich jak problematyczne leki czy nieleczona cukrzyca. W każdym przypadku kluczowe znaczenie ma leczenie żywieniowe oraz stosowanie antybiotyków.
Napisz komentarz
Komentarze