Budowa i zasada działania wentylatorów promieniowych
Wentylatory promieniowe składają się z wirnika z łopatkami, który obraca się w obudowie o kształcie spiralnym. Powietrze jest zasysane osiowo i kierowane promieniście na zewnątrz przez wirnik. Wzrost prędkości i ciśnienia powietrza jest wynikiem działania sił odśrodkowych i aerodynamicznego kształtu łopatek.
Czym charakteryzują się wentylatory tego typu?
Nie bez powodu wentylatory promieniowe są tak chętnie wybierane do realizacji rozmaitych projektów wentylacyjnych, technicznych czy klimatyzacyjnych. Mogą uchodzić za jedne z najpopularniejszych z uwagi na swoją uniwersalność oraz:
wydajność – wentylatory promieniowe mogą pracować przy dużych obciążeniach i są zdolne do przemieszczania sporych objętości powietrza,
ciśnienie – urządzenia charakteryzują się zdolnością do generowania wysokiego ciśnienia, co czyni je idealnymi do systemów wymagających intensywnej cyrkulacji powietrza,
konstrukcję – ich budowa pozwala na umieszczenie w różnych orientacjach, co jest ważne w zastosowaniach przemysłowych, tam gdzie występują ograniczenia np. metrażowe.
Wspomniane wyżej cechy przyczyniają się do popularyzacji wentylatorów promieniowych w systemach HVAC, branży przemysłowej, przetwórstwie odpadów czy laboratoriach. A to oczywiście nie wszystkie ich zastosowania, bo sprawdzą się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba szybkiego, sprawnego wietrzenia, usuwania toksycznych gazów i utrzymywania świeżego, bezpiecznego mikroklimatu. Również z powodzeniem stosowane są w aplikacjach, w których istotny jest transport większych frakcji np. wiórów drewnianych.
Dlaczego warto rozważyć wentylatory promieniowe?
Wszechstronność i trwałość to najważniejsze argumenty przemawiające za wyborem wentylatorów promieniowych. Na uwagę zasługuje ich wytrzymałość na trudne warunki zewnętrzne, jak również zdolność do utrzymania wysokiej wydajności pracy. Czy mają ograniczenia? Bywa, że generują hałas i mają duże wymagania konserwacyjne. Jednak regularne serwisowanie, przeglądy sprawiają, że ich żywotność wydłuża się, więc są inwestycją na lata. Poza tym, są stale unowocześniane dla poprawienia efektywności energetycznej i ograniczenia poziomu decybeli. Możliwość integracji z automatyką znacznie ułatwia sterowanie nimi.
Zdolność wentylatorów promieniowych do przemieszczania dużych mas powietrza przy wysokim ciśnieniu sprawia, że są niezastąpione w wielu miejscach i projektach. Nieustanne doskonalenie sprzętów pozwala wierzyć, że zostaną z nami na długo, choć ich forma będzie bardziej nowoczesna niż obecnie.
Napisz komentarz
Komentarze