To już trzecia edycja plebiscytu. Nadesłano dziewiętnaście zgłoszeń. Kaliska Rada Kobiet, w głosowaniu, nominowała dziesięć kandydatek. Ich sylwetki prezentujemy poniżej.
Sylwia Baranowska
Pracuje z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Od 20 lat związana ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 19 w Kaliszu, najpierw jako nauczycielka, a od września 2018 roku dyrektorka placówki. Pracuje także w Ośrodkach Doskonalenia Nauczycieli, gdzie w ramach kursów i studiów podyplomowych przygotowuje nauczycieli do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem.
Jest pomysłodawczynią i prowadzącą Grupę Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych ,,Przystań”.
Aktualnie do grupy należy 480 rodzin osób niepełnosprawnych z terenu całego kraju. Poprzez swoją szeroką działalność wspiera edukację osób z niepełnosprawnościami, a także ich rodziny. Przyczynia się do integracji środowisk. Jej osiągnięcia są zauważane i doceniane.
Jest laureatką konkursu Wielkopolski Nauczyciel Roku i Nauczyciel na Medal, Wolontariusz roku 2017 i innych.
Małgorzata Błaszczyk
Muzyk, logopeda i oligofrenopedagog, poświęcająca życie muzyce i dzieciom niepełnosprawnym. Współtworzyła Kaliski Chór Nauczycielski, będąc jego prezeską, a następnie dyrygentką - od 2017 roku.
Dzięki jej inicjatywie chór zdobył wiele nagród, m.in. na międzynarodowych festiwalach i konkursach. Koncertuje przede wszystkim w Kaliszu, ale także uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych poza miastem. Aktywnie wspiera studentów i inne osoby, udzielając na przykład pomocy podczas egzaminów dyplomowych z dyrygentury.
Współpracuje z chórem akademickim z Łodzi oraz chórem św. Grzegorza w Skalmierzycach. Chociaż jest na emeryturze, nadal prowadzi gabinet terapeutyczny i uczy gry na keyboardzie.
Angażuje się w opiekę nad kotami i pomaga w przypadku wypadków drogowych. Jest niezwykle pracowitą osobą, wspaniałą przyjaciółką, żoną, siostrą i córką, dbając o bliskich i angażując się w ich życie.
Marta Goździelewska
Komendantka Hufca ZHP w Kaliszu od niemal 5 lat. Profesjonalna i oddana wolontariuszka, kierującą się zawsze interesami harcerzy. W trakcie swojej kadencji znacząco rozwinęła ruch harcerski, przyciągając nowych członków do Hufca ZHP w Kaliszu.
Jej charyzma łączy młodych i starszych instruktorów, podkreślając ich rolę w kształtowaniu młodego społeczeństwa.
Aktywnie reaguje na potrzeby mieszkańców miasta, angażując się w różne inicjatywy społeczne.
W 2023 roku zorganizowała pomoc dla dzieci podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz półkolonie dla dzieci. Odwiedza lokalne instytucje, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju jako znak pojednania i braterstwa. Angażuje się także w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy organizując akcje charytatywne.
Dzięki jej inicjatywie zmodernizowany został budynek Hufca ZHP. Zawsze uśmiechnięta, gotowa służyć społeczności harcerskiej w Kaliszu.
Czesława Krymarys
Społeczniczka z Kalisza, aktywna na rzecz Osiedla Rajsków i miasta. Od 2011 roku przewodnicząca Rady Osiedla Rajsków. Zorganizowała liczne imprezy kulturalne, wydarzenia integracyjne i festyny.
Była inicjatorką powstania ,,Rajskiej Polany”, na której od 2012 roku odbywają się różnorodne wydarzenia integrujące lokalną społeczność.
We współpracy z mieszkańcami Osiedla Rajsków dba o przestrzeń dla dzieci, w tym plac zabaw. Skutecznie pozyskuje środki dla swojego osiedla m.in. korzystając z budżetu obywatelskiego Kalisza i funduszy z różnych źródeł.
Dzięki jej działaniom zmodernizowano most na rzece Swędrni i ulicę Rajskowską oraz zainstalowano oświetlenie wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej na Wale Matejki.
Jej inicjatywy przyczyniły się do poprawy infrastruktury i życia społeczności Osiedla Rajsków.
Vanessa Kujawiak
Reprezentuje Kalisz podczas różnych wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Jest finalistką programów takich jak „You Can Dance – Nowa Generacja” czy „Mam talent”, w których promuje nasze miasto.
Buduje poczucie wartości u dzieci poprzez swoje innowacyjne zajęcia „Hybryda Vanessy Power”. Regularnie występuje na festiwalach i koncertach, inspirując rówieśników i dzieci do realizacji marzeń. Jest ambasadorką marki Dettol i Soulsfeng New York oraz współpracuje ze znanymi artystami.
Organizuje coroczny „Festiwal Dobra - Głos Ulicy” w Kaliszu, integrując dzieci z artystami. Pokazuje, jak ważna jest rola rodziców we wspieraniu dzieci i realizacji ich marzeń.
W 2023 roku otrzymała odznaczenie Młodego Lidera od organizacji sportowej United Through Sports w Berlinie. Ma wielkie serce, wybitny talent, wspiera i pomaga w realizacji marzeń.
Jej działania przyczyniają się do pozytywnego wizerunku Kalisza oraz inspirują innych do działania na rzecz społeczności.
Edyta Marciniak
Pracuje jako dzielnicowa na osiedlu Asnyka oraz jest policjantką w Wydziale Prewencji i Profilaktyki Społecznej. Należy do zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji, gdzie wykorzystując swoje doświadczenie dziennikarskie.
Oprócz pracy zawodowej od lat propaguje aktywny i sportowy styl życia. Współorganizuje imprezy biegowe (m.in. jest jedną z organizatorek biegu policyjnego Smerfna Piątka) oraz uczestniczy w nich, osiągając doskonałe wyniki. Promuje miasto Kalisz poprzez udział w zawodach zarówno krajowych jak i międzynarodowych.
W Kaliszu można jej kibicować podczas różnych wydarzeń sportowych, takich jak Bieg Ptolemeusza czy Triathlon Calisia. Edyta jest przykładem niezwykle silnej i zdeterminowanej kobiety.
Pomimo wypadku w 2018 roku, gdy została podczas przygotowań do maratonu potrącona w Budapeszcie przez samochód, szybko wróciła do aktywności i sportowych wyzwań. Kontynuuje udział w biegach i maratonach.
Jej historię można traktować jako inspirację do pokonywania przeszkód i dążenia do celów mimo trudności.
To nie tylko policjantka i sportowiec, ale także wzór wytrwałości i determinacji dla innych.
Agnieszka Świderska
Wyjątkowa kobieta, dzięki niezwykłemu zaangażowaniu społecznemu jest inspiracją dla wielu osób.
Pełni funkcję pełnomocnika Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta w Kaliszu, działając na rzecz poprawy warunków życia najbardziej potrzebujących.
Jej zaangażowanie w organizację misji społecznych i wsparcie osób starszych zyskuje uznanie społeczności lokalnej i międzynarodowej.
Znakomita przedsiębiorczyni, inicjatorka wielu projektów, przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy. Jest mentorką dla kobiet, udowadniając, że determinacja i pasja mogą pokonać wszelkie przeszkody.
Jej zaangażowanie w promowanie równouprawnienia płci i wspieranie kariery kobiet w biznesie zasługuje na szczególne uznanie. Jest źródłem inspiracji dla innych, motywując do działania i zmiany na lepsze.
Jej praca społeczna oraz sukcesy w biznesie są godne uznania i podziwu. Jest wzorem determinacji, pasji i oddania dla społeczności lokalnej oraz wszystkich, którzy aspirują do pozytywnych zmian.
Marta Walczykiewicz
Najbardziej utytułowana zawodniczka w historii naszego miasta, reprezentowała Kalisz na trzech igrzyskach olimpijskich i dwóch igrzyskach europejskich.
Trenuje od najmłodszych lat, jej różowy kajak zwany pieszczotliwie ,,Jaszczurem” znają chyba wszyscy kaliszanie.
Mając 15 lat zdobyła swój pierwszy medal, a potem kolejne.
Wielokrotna mistrzyni Polski.
Wywalczyła złoty medal na mistrzostwach świata w 2014 roku, jest pierwszą w historii Polski mistrzynią igrzysk europejskich, a także wicemistrzynią olimpijską z Rio de Janeiro z 2016 roku. Legenda polskiego kajakarstwa, posiada 130 medali mistrzowskich. Odznaczona Złotym Krzyżem za Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej.
Aktywnie wspiera Schronisko dla zwierząt i akcje charytatywne.
Angażuje się w działania promocyjne miasta Kalisza. Kajakarstwo to nie jest jej jedyna pasja, uwielbia wędrówki po górach, Portugalię, kocha naturę i zwierzęta.
Ostatnio wstąpiła do Wojska Polskiego.
Aleksandra Wierzbowska. Podróżniczka, fotografka, dokumentalistka i dziennikarka. Aktywnie uczestniczy w projektach poszerzających wiedzę o ludziach i świecie. Podróżuje nieprzerwanie od siedmiu lat, eksplorując świat rowerem i pieszo. Na rowerze przejechała Bałkany, wędrowała po Islandii, Laponii, Himalajach i Nepalu.
Pasjonuje się wspinaczką wysokogórską i dokumentuje wyprawy w najwyższe góry. Współpracuje z renomowanymi wydawnictwami i organizacjami, w tym z Królewskim Towarzystwem Geograficznym.
Jest inicjatorką projektu ,,Droga Kobiet”, mówiącego o przemocy seksualnej, przeciwdziałaniu jej, świadomości na temat zagrożeń, a także o bezpieczeństwie kobiet w podróży.
Promuje siostrzeństwo.
Dzieli się własnymi doświadczeniami, by wesprzeć inne kobiety.
Zaangażowana w kampanię przeciwko przemocy seksualnej i przemocy wobec kobiet. Jej działania mają istotny wpływ na promocję równości i bezpieczeństwa kobiet.
Ewa Witczak
Działalność społeczną łączy z pasją i miłością do miasta oraz jego mieszkańców. Otrzymała tytuł ,,Przyjaciel Szkoły” za zaangażowanie w działalność Szkoły Podstawowej nr 11 w Kaliszu.
Współpracowała z Domem Dziecka przy ul. Skarszewskiej, realizując projekty dla podopiecznych. Pełniła funkcję przewodniczącej Rady Osiedla Chmielnik.
Podczas jej kadencji osiedle otrzymało nową infrastrukturę, w tym kanalizację i sieć gazową.
Dzięki jej działaniom komfort życia lokalnej społeczności znacząco wzrósł. Przez dwie kadencje pracowała jako radna w Radzie Miasta Kalisza. Obecnie jest przewodniczącą Kaliskiej Rady Seniorów i wiceprzewodniczącą Rady Osiedla Winiary.
Zainicjowała w Kaliszu utworzenie ,,Okna Życia”, które prowadzone jest przez siostry Nazaretanki.
Jest inicjatorką i realizatorką projektów międzypokoleniowych, m.in. potańcówek dla seniorów i balów karnawałowych.
Napisz komentarz
Komentarze