Pierwszy bocian z zabrudzonymi i nieczytelnymi, polskimi obrączkami pojawił się w czwartek o 12.31 i od razu bronił gniazda ze zmiennym szczęściem, bo o 12.42 i 13.11 na gnieździe był już inny bocian lub bociany, bez obrączek. Po przerwie, o 16.28 wylądował bocian bez obrączek, wyglądający wg wielkości na samca, o 18.00 odleciał. Wreszcie o 19.16 na puste gniazdo przyleciał bocian z zabrudzonymi obrączkami, o 19.21 drugi, bez obrączek, które stworzyły parę, a próby godów pokazały, że obrączkowany ptak jest samicą.
W ubiegłym roku wiosna spowodowała, że bocian przyleciał ostatniego dnia marca. Bociany zimą przebywają w Afryce, ale ich lęgowiska znajdują się m.in. na terenie Polski. Ich przylot zapowiada wiosnę i ostateczny koniec zimy.
Obserwacja bocianów jest możliwa dzięki projektowi "Blisko bocianów" prowadzonemu przez Gminę Przygodzice i Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze. Relację na żywo można śledzić od 18 lat.
Życie bocianiej rodziny z Przygodzic można śledzić tutaj.
Projekt „Blisko bocianów”
Projekt edukacyjno-badawczy „Blisko bocianów”, oparty na internetowej obserwacji gniazda bocianów białych w Przygodzicach, realizowany jest przez Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze i Gminę Przygodzice. Nazwa projektu oddaje nie tylko techniczne możliwości stałego oglądania dziko żyjących bocianów, ale ich bliski związek emocjonalny z milionami internautów, którzy śledzą i kibicują swoim ulubieńcom. Projekt ruszył wiosną 2006 r. – 24 marca założono kamerę, a 28 marca obserwowano pierwszy pojaw bociana na gnieździe. Gniazdo to położone jest w Wielkopolsce: w gminnej wsi Przygodzice (www.przygodzice.pl), w powiecie ostrowskim. Ptaki żerują w dolinie rzeki Baryczy, tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”, jednocześnie Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.
Celem projektu jest przybliżenie wszystkim miłośnikom przyrody życia bociana białego - „najbardziej polskiego gatunku ptaka”. Warto bowiem pamiętać, że polska populacja bociana białego, stanowi około 1/5 całej populacji światowej.
Transmisję z Przygodzic oglądają corocznie setki tysięcy internautów, dosłownie z całego świata. Największe ilości obserwatorów są oczywiście z Polski, kolejne największe ilości pochodzą z: Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji. Jak widać, są to kraje z dużą liczbą Polaków, cieszących się obserwacjami skrzydlatego, nieformalnego symbolu Polski. Na stronę zaglądają też pojedynczy użytkownicy z krajów tak egzotycznych, a czasem nieznanych, jak: Bhutan, Eswatini, Mikronezja, Nowa Kaledonia, Saint Pierre i Miquelon, Surinam, czy Wyspy Turks i Caicos.
Napisz komentarz
Komentarze