Dlaczego trzeba dbać o meble z drewna?
Drewno to surowiec, który właściwie pielęgnowany może służyć przez wiele lat. Jeśli się go zaniedba, łatwo doprowadzić do uszkodzeń. W przypadku mebli ogrodowych odpowiednia konserwacja to klucz do komfortowego korzystania przez długi czas, bez konieczności wymiany zestawu na nowy.
Dzięki pielęgnacji drewna, komplet ogrodowy dłużej zachowuje estetyczny wygląd. Ma bardziej nasycony kolor i nie ulega pęknięciom czy gniciu. Każdy właściciel kompletu z naturalnego surowca powinien zaopatrzyć się w preparaty niezbędne do jego konserwacji.
Zakup mebli ogrodowych wraz z dodatkami bywa niemałą inwestycją, zwłaszcza jeśli mowa o wysokiej jakości zestawach. Dbanie o materiał chroni przed niepotrzebnym kolejnym wydatkiem i zapewnia długotrwałą satysfakcję użytkowania.
To także krok w stronę ekologii. Pielęgnacja drewnianego zestawu i korzystanie z niego przez wiele lat przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów i zasobów zużywanych przy produkcji nowych kompletów. Wiele takich mebli powstaje z surowców pochodzących ze zrównoważonych hodowli lub recyklingu. O tym, co jeszcze warto kupić, by meble wyglądały dobrze, można przeczytać w tym artykule
Regularne czyszczenie mebli ogrodowych
Podstawowa zasada dbania o meble to regularne czyszczenie. Drewno nie powinno mieć długotrwałego kontaktu z zabrudzeniami, szczególnie jeśli wiąże się to z wilgocią. Kiedy dojdzie do rozlania napoju czy zmoczenia krzeseł przez deszcz, trzeba jak najszybciej osuszyć komplet za pomocą suchej ścierki.
Kiedy dojdzie do innych zabrudzeń, spowodowanych np. błotem, należy usunąć je za pomocą specjalnych preparatów do czyszczenia drewna. Alternatywę stanowi mieszanka letniej wody z mydłem. Nie wolno stosować silnych środków czyszczących, ponieważ mogą uszkodzić naturalny materiał.
Jeśli stosuje się specjalny preparat, powinno się postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W przypadku wody z mydłem najlepiej skorzystać z delikatnej, wilgotnej gąbki, a po umyciu osuszyć mebel za pomocą szmatki. Na koniec trzeba pozostawić zestaw do całkowitego wyschnięcia.
Nieusuwanie zabrudzeń może sprawić, że przenikną one do struktury drewna. Powoduje to, np. trwałe plamy lub puchnięcie materiału i pęknięcia.
Ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych
Największym zagrożeniem dla stanu mebli ogrodowych z drewna są czynniki atmosferyczne. Promieniowanie doprowadza do blaknięcia koloru, a deszcz i rosa skutkują odkształceniami, gniciem i pęknięciami. Żeby się przed tym uchronić, trzeba zadbać o trzy aspekty. Należą do nich:
- impregnacja;
- olejowanie;
- konserwacja.
Impregnacja polega na stosowaniu specjalnych preparatów, które wnikają w strukturę drewna. W ten sposób tworzą barierę zabezpieczającą przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi. Środki można znaleźć w sklepach remontowo-budowlanych. Najlepiej zaimpregnować komplet przed sezonem letnim.
Olejowanie przebiega bardzo podobnie do impregnacji, ale stosuje się do tego nieco inne preparaty – na bazie olejów. Środki przenikają w głąb drewna i ochraniają przed wilgocią oraz promieniowaniem UV. Olejowanie przeprowadza się zarówno przed sezonem, jak i po. W razie potrzeby warto ponowić je w trakcie lata. Olej uwydatnia kolor mebli.
Konserwacja to nie tylko stosowanie odpowiednich środków ochronnych, ale także naprawa uszkodzeń. Należy obserwować metalowe elementy mebli i sprawdzać, czy nie dochodzi na nich do korozji. Może się zdarzyć, że konieczna będzie np. wymiana zawiasu, aby uniknąć dalszego psucia krzesła czy leżaka.
Podczas wybierania preparatów do pielęgnacji drewna trzeba zwrócić uwagę na ich specyfikę. Mogą mieć one różne dodatkowe właściwości, np.:
- nabłyszczające;
- wzmacniające odcień;
- nadające meblom nowy kolor.
Kiedy po zabezpieczeniu mebli zostanie jeszcze nieco środka w opakowaniu, warto pokryć nim drewniane donice. Często stanowią one ozdobę tarasów, balkonów czy ogrodów i są mocno narażone na działanie czynników atmosferycznych. Preparaty znacznie przedłużą ich żywotność i poprawią wygląd dekoracji.
Zabezpieczenie mebli z drewna po sezonie letnim
Kiedy kończy się sezon letni, drewniane meble powinny zniknąć z ogrodu. Zimą byłyby narażone na działanie bardzo niskich temperatur i śniegu, co wiąże się z wysokim poziomem wilgotności. Mogłyby ulec zniszczeniu. Przed schowaniem ich do suchego garażu albo piwnicy należy je jednak odpowiednio przygotować, by nie narażać ich na wpływ czynników zewnętrznych.
Zestaw powinno się dokładnie oczyścić i osuszyć. Jeśli w trakcie użytkowania doszło do jakichś uszkodzeń czy naruszenia struktury, to idealny moment na naprawę czy szlifowanie. Przed schowaniem kompletu trzeba go jeszcze zaimpregnować lub przeprowadzić olejowanie. Kiedy wyschnie, można przenieść meble do garażu.
Żeby zabezpieczyć komplet przed zanieczyszczeniami, warto okryć go jeszcze specjalnym pokrowcem lub materiałową plandeką. Pomieszczenie, w jakim znajdą się meble, powinno być suche i nienarażone na skrajne temperatury.
Podsumowując, meble ogrodowe drewniane wymagają nieco pracy, ale są tego warte. Drewno to jeden z najtrwalszych i najlepiej prezentujących się materiałów do wykorzystania i w ogrodzie, i w domu.
Napisz komentarz
Komentarze