W oświadczeniu czytamy, że jeśli już, to wszelkie zmiany ws. nauczania religii w szkołach powinny być przeprowadzane zgodnie z obowiązującym prawem i na drodze wzajemnego dialogu z Kościołem i innymi związkami wyznaniowymi. Zdaniem księży obecnie tak nie jest, a wprowadzane przez ministerstwo edukacji narodowej zmiany są dyskryminacją dzieci i młodzieży.
Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji – czytamy w oświadczeniu Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych.
Księża sprzeciwiają się też decyzji o nie wliczaniu oceny z religii do średniej ocen, formą segregacji i nietolerancji wobec wierzących nazywają zapowiedź umieszczenia lekcji religii tylko na początku lb na końcu dnia w szkole. Kapłani sprzeciwiają się też planom zmniejszenia liczny religii do jednej w tygodniu i podkreślają społeczną wartość nauczania religii w szkołach.
- Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej. Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów. – czytamy w oświadczeniu.
Zdaniem kapłanów organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Autorzy oświadczenia proszą rodziców o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w szkołach.
Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: [email protected] – apelują księża.
Napisz komentarz
Komentarze