,,Naparstnica - roślina równie niebezpieczna, co piękna.'' Tak określa tę roślinę Nadleśnictwo Kalisz, którzy w swoich mediach społecznościowych na Facebooku ostrzegają.
Naparstnica to roślina, która łączy w sobie dwie skrajności: zachwycającą urodę i potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Znana z wysokich łodyg, ozdobionych dzwonkowatymi kwiatami w kolorach od bieli przez róż do fioletu, naparstnica jest nie tylko popularnym elementem ogrodowych kompozycji, ale także rośliną o właściwościach toksycznych.
Wszystkie jej części zawierają glikozydy nasercowe, takie jak digitoksyna i digitonina, które są silnie toksyczne dla ludzi i zwierząt. Spożycie nawet niewielkiej ilości tych substancji może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:
- Zaburzenia pracy serca - Glikozydy nasercowe wpływają na siłę i rytm skurczów serca, co może prowadzić do arytmii, a w skrajnych przypadkach do zatrzymania akcji serca.
- Problemy żołądkowo-jelitowe - Spożycie naparstnicy może powodować nudności, wymioty oraz biegunkę.
- Zaburzenia widzenia - Charakterystycznym objawem zatrucia naparstnicą są zmiany w widzeniu, takie jak widzenie na żółto lub zielono oraz halucynacje.
Rodzaj roślin (Digitalis) z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae), obejmujący ok. 20 gatunków występujących głównie w obszarze śródziemnomorskim. W Polsce gatunkiem rodzimym jest naparstnica zwyczajna. Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea L.) pochodzi z południowo- zachodniej Europy. Jest u nas notowana od początku XIX wieku. Jest dwu- lub wieloletnia, osiąga wysokość od 40 do 160 cm. Liście skrętoległe, jajowatolancetowate, na brzegach karbowane, kutnerowato owłosione. Kwiaty duże, długości 4 – 5 cm, zwisające, zebrane w jednostronne grono. Korona kwiatu dwuwargowa, szerokodzwonkowata, z zewnątrz różowopurpurowa, wewnątrz z biało obwiedzionymi ciemniejszymi plamkami. Dolna warga z trzema zaokrąglonymi łatkami. Owocem jest jajowata torebka. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Występuje w widnych lasach liściastych, związana również ze zbiorowiskami zrębowymi.
W zielu naparstnicy znajdują się toksyczne glikozydy, wykorzystywane do leczenia chorób niewydolności serca. Wykorzystanie rośliny w sposób nieodpowiedni i nieumiejętny może prowadzić do zatrucia.
Napisz komentarz
Komentarze