Do zdarzenia doszło wczoraj, w niedzielę 11 sierpnia po godzinie 11:00. Na ulicy Kościuszki poruszał się kierowca, którego styl jazdy wzbudzał pewne wątpliwości czy kierujący jest trzeźwy. Obywatelskiego zatrzymania dokonała m.in. grupa interwencyjna jednej z firm ochroniarskich.
Podejrzenia co do stanu trzeźwości mężczyzny zostały rozwiane od razu po wykonaniu badania policyjnym alkomatem.
- 39-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego w chwili ujęcia miał w organizmie 3,5 promila alkoholu. Oczywiście za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie stracił już uprawnienia do kierowania pojazdami – przekazuje podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu
Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 3 lat więzienia, minimum 5 000 złotych grzywny do nawet 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Dodatkowo, nietrzeźwy kierowca otrzyma 15 punktów karnych.
PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:
zmniejsza szybkość reakcji
ogranicza pole widzenia
powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.
Przypominamy!
W Polsce kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu są bardzo surowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila (stan po użyciu alkoholu) – grozi do 30 dni aresztu lub do 5000 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do lat trzech. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila (mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości), kierowcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 3 lat oraz utrata prawa jazdy na okres nie krótszy niż 3 lata, a nawet do 15 lat.
14 marca 2024 r. wszedł w życie art. 44 b Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. Wprowadza on do polskiego porządku prawnego środek karny w postaci przepadku pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym lub przepadku jego równowartości. Zgodnie z tym przepisem, w wypadkach wskazanych w ustawie (m.in. kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekroczyło 1,5 promila), sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym.
Napisz komentarz
Komentarze