Do zdarzenia doszło w sobotę około 15:30 na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Józefów w gminie Opatówek (powiat kaliski).
Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący oplem 18-latek podjął manewr wyprzedzania ciągu pojazdów. W tym samym momencie kierowca motocykla, jadący w tym samym kierunku, podjął manewr skrętu w lewo. Doszło do zderzenia obu pojazdów - przekazuje nam podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji.
Kierujący motocyklem 70-latek został przetransportowany do szpitala. Kierujący oplem był trzeźwy. Sprawa trafi do sądu.
***
Kto jest winny przy zderzeniu pojazdu skręcającego w lewo z pojazdem, który go wyprzedzał? *
Przy zderzeniu 2 pojazdów – pojazdu skręcającego w lewo i pojazdu, który go wyprzedzał powstaje pytanie: kto jest sprawcą kolizji czy wypadku drogowego: kierowca skręcający w lewo czy kierowca, który w niego uderzył podczas wyprzedzania?
Kiedy winny spowodowania wypadku lub kolizji jest kierowca, który wyprzedzał pojazd skręcający w lewo?
Kierowca, który wyprzedza jadący przed nim pojazd skręcający w lewo jest winny spowodowania wypadku lub kolizji drogowej, jeśli kierowca skręcający w lewo wcześniej zasygnalizował zamiar skrętu w lewo, a więc włączył lewy kierunkowskaz i przystąpił do manewru skrętu w lewo.
Po włączeniu lewego kierunkowskazu przez kierowcę jadącego z przodu, kierowcy jadącemu z tyłu nie wolno rozpocząć manewru wyprzedzania z lewej strony.
Po włączeniu lewego kierunkowskazu przez pojazd jadący z przodu, można go wyprzedzić tylko z prawej strony.
Kiedy winny spowodowania wypadku lub kolizji będzie kierowca skręcający w lewo?
Kierowca skręcający w lewo jest winny spowodowania kolizji lub wypadku z pojazdem, który go wyprzedza, jeżeli:
- kierowca skręcający w lewo zjechał na lewy pas ruchu bez włączenia lewego kierunkowskazu – mówimy tu o sytuacji, gdy kierowca skręcający w lewo nie zasygnalizował tego manewru, a więc nie włączył lewego kierunkowskazu
albo
- kierowca wykonujący manewr skrętu w lewo wprawdzie włączył lewy kierunkowskaz, ale bądź równocześnie ze zjechaniem na lewy pas ruchu, albo tuż przed wjechaniem na lewy pas ruchu. Mówimy tu o sytuacji, gdy kierowca skręcający w lewo wprawdzie włączył lewy kierunkowskaz, ale tak późno, że kierowca jadący za nim nie mógł się na to przygotować.
albo
- kierowca wyprzedzający pojazd skręcający w lewo wcześniej zasygnalizował manewr wyprzedzania lewym kierunkowskazem i znajdował się na lewym pasie, gdy pojazd jadący przed nim rozpoczął manewr skrętu w lewo. Mówimy tu o sytuacji, gdy to kierowca jadący z tyłu jako pierwszy przystąpił do wyprzedzania: włączył lewy kierunkowskaz, zjechał na lewy pas ruchu a dopiero wówczas kierowca jadący z przodu przystąpił do skrętu w lewo.
art.22 ust. 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.
Art.24 ust.1 pkt 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym
Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedaniem upewnić się, czy kierujący jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
Art.24 ust. 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym
Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.
* źródło: poradnikadwokata.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Gdzie są kleszcze? Na tej mapie to sprawdzisz
Zasłabł strażak, potem jego żona. Dramatyczna akcja na festynie
Napisz komentarz
Komentarze