Policjanci często dla służby społeczeństwu poświęcają swój wolny czas, kosztem bliskich. Jednak jak sami mawiają „policjantem jest się zawsze – nawet po służbie”. Udowodnił to funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego, który w czasie wolnym zareagował widząc nietrzeźwego kierowcę.
Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Kaliski policjant zauważył mężczyznę wyjeżdżającego z parkingu jednego ze sklepów. Gwałtowne i nietypowe manewry kierującego seatem wzbudziły podejrzenia policjanta.
Funkcjonariusz postanowił zareagować i pojechał za kierowcą seata. Kiedy zauważył, że kierowca ma problemy z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy powiadomił o całej sytuacji Oficera Dyżurnego KMP w Kaliszu. Chwilę później kierowca seata postanowił zjechać na pobliską stację paliw. Moment ten wykorzystał funkcjonariusz Wydziału Kryminalnego, który uniemożliwił dalszą jazdę kierowcy.
Policjanci, którzy zostali skierowani na miejsce sprawdzili stan trzeźwości kierującego seatem 51-latka. Badanie wykazało ponad 3 promile alkoholu w organizmie kierowcy. Funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwemu mężczyźnie prawo jazdy. - informuje podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu
Lekkomyślny kierowca już niedługo będzie musiał tłumaczyć się przed sądem ze swojego zachowania.
Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 3 lat więzienia, minimum 5 000 złotych grzywny do nawet 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Dodatkowo, nietrzeźwy kierowca otrzyma 15 punktów karnych.
PAMIĘTAJMY!!
Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:
- zmniejsza szybkość reakcji
- ogranicza pole widzenia
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
- powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.
Przeczytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze