Do zdarzenia doszło wczoraj, 7 listopada. Na al. Wojska Polskiego w Kaliszu, w pobliżu dawnego hipermarketu Tesco, doszło do kolizji samochodu osobowego marki Lexus i ciężarówki.
Kierująca lexusem podczas zmiany pasa ruchu zahaczyła o naczepę ciągnika siodłowego. Nikomu nic się nie stało – przekazała podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu
Kolizja spowodowała jednak poważne utrudnienia. Droga została całkowicie zablokowana, a tworzące się korki sprawiły, że nawet służby ratunkowe miały trudności z dotarciem na miejsce. Jak zauważył Dominik Świątek, właściciel firmy Assistance24h.eu, problemem był brak utworzenia tzw. korytarza życia.
Warto o tym pamiętać, stojąc w korku, który może być efektem wypadku – podkreślił Dominik Świątek.
Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikomu nic się nie stało.
fot. Pomoc Drogowa Assistance24h, https://assistance24h.eu
Korytarz życia to wolna przestrzeń na drodze pozostawiona dla pojazdów uprzywilejowanych – ratunkowych, które jadą do osób potrzebujących w danej chwili niezbędnej pomocy. Nazywany jest również korytarzem ratunkowym. Przede wszystkim zapewnia krótszy czas przejazdu służbom ratowniczym, co zwiększa szanse poszkodowanych na otrzymanie pomocy na czas, a także na przeżycie.
Jak utworzyć korytarz życia?
Jeśli widzisz, ,ze droga zaczyna się korkować, albo usłyszysz sygnał – zjedź na bok pasa.
Jeśli droga ma dwa pasy lub więcej – zjedź na lewo, jeśli jedziesz lewym pasem, lub na prawo jeśli jedziesz pozostałymi pasami.
Tworzy się w ten sposób szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą swobodnie poruszać się nawet w obu kierunkach.
Tworzenie korytarza życia jest bardzo proste i wymaga jedynie zapamiętania prostej zasady – „dodatkowy wolny pas”, czyli korytarz życia, tworzy się na przedostatnim pasie po lewej stronie. Wszystkie pojazdy na (skrajnym) lewym pasie zjeżdżają z jezdni w lewo, natomiast wszystkie będące po prawej stronie (bez znaczenia czy pasy będą dwa, czy trzy) zjeżdżają na prawo. Robią to też kierowcy znajdujący się na środkowym pasie – przesuwają się na prawo, a kierowcy znajdujący się na skrajnym prawym pasie mają prawo do zajęcia pasa awaryjnego. W ten sposób tworzy się dodatkowy pas, którym mogą przejechać służby ratunkowe.
Pamiętaj, że korytarz życia jest obowiązkowy! Obowiązek udostępnienia pasa pojazdowi uprzywilejowanemu reguluje art. 9 w Ustawie prawo o ruchu drogowym. Za blokowanie pasa grozi odpowiedzialność karna.
Przypominamy również, że pas awaryjny nie jest przeznaczony na korytarz życia. Nie zakładaj, że pojazd uprzywilejowany może zjechać na pas awaryjny.
Nie zapominajmy, że korytarz życia jest dla służb ratunkowych, które muszą szybko dojechać na miejsce zdarzenia, aby ratować zdrowie i życie osób poszkodowanych. Niedopuszczalne jest przemieszczanie w nim w innym celu. Zabronione jest także utrudnianie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym.
Pewnego dnia służby ratunkowe mogą jechać do Ciebie lub Twojej rodziny – z pewnością będzie Ci wtedy zależało na tym, aby mogły jak najszybciej dojechać i by nikt nie blokował drogi!
Przeczytaj także:
Wyrodny wnuczek. Kaliszanin znęcał się nad swoją babcią!
Więcej pociągów Intercity? „Nie ma możliwości wprowadzania zmian”
Narodowy Dzień Niepodległości. Co zaplanowano na ten dzień w Kaliszu?
Pożar przy przejeździe kolejowym. Auto spalone
Napisz komentarz
Komentarze