W skali kraju na zwolnieniu lekarskim przebywa już około 12 tysięcy policjantów - informuje policyjna „Solidarność”. Najgorszej jest na Śląsku, do kolegów z południa i z Mazowsza dołączają policjanci wielkopolscy. Już 300 z nich jest na L4, a w niektórych komendach sytuacja jest naprawdę poważna.
W Kole połowa policjantów jest na zwolnieniu lekarskim, ale w Śremie chyba jest ich jeszcze więcej z tego co pamiętam, tam ten stan etatowy jest uszczuplony o około 60 – 70 procent, o ile jest to oczywiście prawda, są to niepotwierdzone informacje, ale takie do nas dotarły – mówi w Radiu Poznań asp. sztab. Bartłomiej Gorzelańczyk, przewodniczący NSSZ Solidarność Policjantów w Wielkopolsce.
Od kilku miesięcy trwają rozmowy związkowców policji z nowymi władzami resortu. Rząd zbagatelizował postulaty policyjnej Solidarności, ale i całego policyjnego środowiska i niestety te wszystkie pomysły na poprawę sytuacji zostały zbagatelizowane, nie został wysłuchany ten nasz głos – wyjaśnia asp. Sztab. Gorzelańczyk, dlatego policja protestuje.
Akcje „Lucyna” zorganizowano na okres między 1 a 11 listopada, kiedy policja potrzebna jest najbardziej w związku ze wzmożonym ruchem na drogach i wydarzeniami z okazji Święta Niepodległości. Ale jak przekonują związkowcy i bez specjalnych protestów czy zwolnień lekarskich policjantów w służbie jest za mało o około 18 tysięcy wakatów. To z powodu niskich płac i ogólnie trudnej sytuacji finansowej policji, w porównaniu np. z wojskiem.
Czego domagają się policjanci?
Przede wszystkim podwyżka uposażenia, my byśmy sobie bardzo życzyli żeby to była podwyżka kwotowa, czyli 1500 zł na etat. Taka podwyżka mogłaby przede wszystkim zachęcić policjantów do pozostania w służbie, ale też zachęcić wszystkich zainteresowanych podjęciem służby. Kolejnym ważnym aspektem jest powiązanie budżetu policji z przyrostem PKB, w tej chwili ten budżet to 0,5% PKB, a w wojsku jest to prawie 4,7%, - mówi asp. sztab. Bartłomiej Gorzelańczyk, przewodniczący NSSZ Solidarność Policjantów w Wielkopolsce.
Rząd jak na razie proponuje podwyżki procentowe, najnowsze propozycje to od 5 do 7 procent dodatku do pensji.
Jedna z grafik strajkowych policyjnej "Solidarności"
Postulaty policyjnej „Solidarności”
1. Powiązanie budżetu policji z PKB-co jest niezbędne do modernizacji sprzętu i poprawy warunków służby,
2. Świadczenia socjalne podobne do tych w wojsku - aby policjanci byli tak samo doceniani jak wojskowi;
3. Podwyżka 15% od całości wynagrodzenia - niezbędna w obecnych warunkach inflacyjnych;
4. Odmrożenie wzrostu wynagrodzeń zgodnie z inflacją - aby pensje zachowały swoją realną wartość;
5. Naliczanie emerytury na podstawie ostatniej pensji i po 18 latach służby - pozwoliłoby to funkcjonariuszom i
ich rodzinom na godne życie po zakończeniu służby;
6. Dodatek progresywny od 5. roku służby aby docenić doświadczonych policjantów;
7. Podwyżka dla pracowników cywilnych policji, którzy również zmagają się z trudnymi warunkami pracy.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Listonosz Michał kaliskim bohaterem! Znów złapał złodzieja
,,Brak korytarza życia''. Kolizja na al. Wojska Polskiego sparaliżowała ruch w Kaliszu
Uderzyła BMW w ścianę budynku. Za kierownicą kompletnie pijana Ukrainka
Napisz komentarz
Komentarze