Pył PM10 to mieszanina mikrocząsteczek, które z łatwością przenikają poprzez układ oddechowy do układu krwionośnego. Zawierają rakotwórcze metale ciężkie, które pośrednio i bezpośrednio negatywnie wpływają na stan zdrowia. Mogą powodować duszność, ból w klatce piersiowej, pieczenie oczu. Są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i tych, którzy cierpią na choroby układu oddechowego i krwionośnego.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych – informuje Miasto Kalisz.
W Kaliszu, w powiecie kaliskim, pleszewskim i ostrowskim od 27 grudnia stężenie pyłu PM10 w powietrzu znacznie przekracza dopuszczalne normy. Pył ten wydobywa się zazwyczaj z pieców starszej generacji, występuje też w spalinach samochodowych. Jego stężenie związane jest też z pogodą. Rośnie w dni bezwietrzne i jest wyższe w terenach zaniżonych: dolinach, gęstej zabudowie miejskiej.
Samorząd zaleca:
- rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,
- ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
- unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.
W taką pogodę zaleca się zrezygnowanie z biegania, bo efekt uprawiania sportu w takich warunkach może mieć odwrotny efekt zdrowotny. Nie warto też wietrzyć mieszkania. Wysokie stężenie pyłu PM10 utrzymuje się kolejną dobę.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Rodzinny dramat. Dzieci w szpitalu, kobieta nie żyje
Tragedia w święta. 18-latka miała zostać zgwałcona przez młodszego kolegę!
Pobili go na śmierć przed dyskoteką. Sprawcy nie przyznają się do winy
Napisz komentarz
Komentarze