Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 11:13
Reklama
Reklama
Reklama

Czym są kontrakty CFD i jak można je zawierać? Praktyczny poradnik

W obecnych czasach coraz więcej osób postanawia spróbować swoich sił na szeroko pojętej płaszczyźnie inwestycyjnej. Kluczem do sukcesu w tym obszarze jest jednak wiedza, dlatego przed położeniem na szali własnego kapitału, warto dokładniej przyjrzeć się temu tematowi. Sprawdźmy więc, co należy wiedzieć m.in. o kontraktach CFD, które są nieodłącznym elementem świata finansów.
  • 07.06.2023 07:20
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym są kontrakty CFD i jak można je zawierać? Praktyczny poradnik

Dla jednych inwestowanie to po prostu sposób na oderwanie się od codzienności i sprawdzenie się na nowym polu, dla innych natomiast to zajęcie zarobkowe. Niezależnie jednak od tego, co motywują daną osobę i czy czerpie ona z tego profity, podstawową kwestią poza doświadczeniem i umiejętnościami analitycznymi, jest nic innego jak wiedza, dzięki której można o wiele łatwiej poruszać się po rynku. 

Kontrakt CFD - o czym dokładnie mowa?

Jednym z najpopularniejszych pojęć, jakie kojarzą się z inwestowaniem, są tzw. kontrakty CFD. Określenie to powinni znać nie tylko zaawansowani inwestorzy, ale także osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki. Kontrakty CFD, od angielskiego sformułowania contract for difference, to nic innego, jak kontrakty na różnicę cenową/kursową. Dotyczą one szeregu instrumentów inwestycyjnych, w tym akcji giełdowych, zakupu surowców, obligacji, jak i par walutowych, funduszy oraz kryptowalut. CFD to po prostu swoista umowa zawierana pomiędzy inwestorem a brokerem, której przedmiotem jest zakład o to, w jaki sposób zmieni się kurs czy cena danego aktywa bazowego. Zwycięzca otrzymuje z reguły właśnie różnicę między stanem wyjściowym, a tym, który zaistniał w momencie zamknięcia całej operacji. 

Jakie są największe zalety CFD? 

Kontrakty CFD mogą dotyczyć niemal każdego rodzaju operacji finansowych, ale w głównym stopniu są zawierane np. na rynku Forex czy tradycyjnej giełdzie. Do ich największych atutów można zaliczyć sporą elastyczność, transparentność, niski próg wejścia czy ogólną łatwość w zawieraniu takich umów. Dodatkowo, obie strony mogą podnieść wartość danej inwestycji nawet wielokrotnie za pomocą tzw. dźwigni finansowe. Tego typu lewarowanie otwiera jednak dwa scenariusze, a mianowicie zwiększa się suma środków, które można wygrać, ale jednocześnie w górę szybuje kwota potencjalnej straty. 

Jak i gdzie zawierać kontrakty CFD? 

Zawieranie kontraktów CFD nie jest skomplikowane, a wszystko sprowadza się tak naprawdę do tego, aby wykorzystać dostępne narzędzia online, w tym platformy transakcyjne. Warto na bieżąco sprawdzać sytuację na rynkach, w tym m.in. na 

US tech 100 index, aby móc w porę reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Niezwykle istotne jest tutaj to, aby grać odpowiedzialnie, w ramach swoich możliwości finansowych. Przed zainwestowaniem pieniędzy najlepiej przeanalizować wszelkie dostępne opcje i podjąć decyzję w pełni świadomie i bez zbędnych emocji.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: goscTreść komentarza: od kiedy drzewa niosą smierć????takie myślenie to tak jakby w lipcu zasłonić słońce w południe bo można dostać udaru przebywając na dworze-głupota totalna. TYlko rozwaga moze uchronić przed nieszczęściemData dodania komentarza: 28.04.2025, 08:42Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: Nocna StrażTreść komentarza: Przecież drzewa spełniają lepszą rolę niż milicja. Dzięki nim nie jeden potencjalny drogowy zabójca został wyeliminowany. Jak chcecie usuwać drzewa to trzeba w ich miejsce ustawić fotoradary i zwiększyć mandaty za przekroczenie prędkości tak z 10 razy. Zbyt dużo ludzi zginęło już w tym kraju na drogach przez pychę i arogancję kretynów, którzy nie potrafią uszanować przepisów, które nie są tworzone komuś na złość, tylko po to aby na drogach było bezpieczniej.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 08:16Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: S1964Treść komentarza: Drzewa nie atakują. To samochody (a raczej kierowcy) atakują drzewa.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 08:03Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?Autor komentarza: ATreść komentarza: Winni są ludzie, nie drzewa, rowy, słupy. Tylko kierowcy!! Może tak więcej fotoradarów, kamer itp. Tych lubiących prędkość to może ostudzi jak kilka razy w tygodniu będą płacić mandatyData dodania komentarza: 28.04.2025, 06:24Źródło komentarza: „Słupy śmierci”. Czy nadal powinny rosnąć tak blisko dróg?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama