Tytuł przyznano już trzykrotnie. Dotychczas wyróżnione zostały Irena Sawicka, Karolina Skrzypczyńska i Marta Walczykiewicz.

W skład kapituły weszły przedstawicielki Rady: Aneta Staniszewska, Katarzyna Stępień, Karolina Skrzypczyńska, Marta Walczykiewicz i Iwona Cieślak oraz zaproszeni przez radę: Paweł Figiel, Krystian Kinastowski, Paweł Madaj i Tomasz Wolff.
Na czwarty plebiscyt nadesłano dwadzieścia cztery zgłoszenia. Spośród nich kapituła nominowała dziesięć kaliszanek. Są to:
Sylwia Baranowska,
dyrektorka Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu, od ponad 20 lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jest inicjatorką grup wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami oraz wielu projektów integracyjnych. Organizuje wydarzenia edukacyjne i kulturalne, które promują tolerancję i zrozumienie. Laureatka licznych nagród, w tym tytułów „Wielkopolski Nauczyciel Roku” i „Honorowy Przyjaciel Kalisza”, wciąż angażuje się w budowanie zrównoważonego społeczeństwa.

Justyna Barańska,
fizjoterapeutka, która od lat pracuje z niepełnosprawnymi dziećmi. Jest matką dwóch córek i czynną triathlonistką, z licznymi osiągnięciami sportowymi. W trakcie ostatniego triathlonu Calisia pomogła chłopcu na wózku inwalidzkim ukończyć zawody, ciągnąc go w pontonie podczas sekcji pływackiej. Łączy pasję sportową z wrażliwością na potrzeby innych, wspierając niepełnosprawne dzieci na co dzień.

Anna Kowalkiewicz-Oligny,
muzyczka i trenerka wokalna, prowadzi Studio Wokalno-Artystyczne Piano Song, gdzie promuje młodych artystów. Jest jurorką na międzynarodowych konkursach i organizatorką koncertów oraz wydarzeń kulturalnych, takich jak festiwal muzyki żydowskiej „Shalom”. Pracuje również jako psycholożka i seksuolożka, prowadząc gabinet terapeutyczny. Łączy działalność artystyczną z pomocą innym, będąc wzorem przedsiębiorczości, zaangażowania społecznego i życzliwości.

Brygida Napora,
mama czwórki dzieci, artystka malarka, od wielu lat wraz z mężem prowadzą prywatną Galerię Sztuki Napora w Kaliszu, promując artystów. Jej działalność wystawiennicza uzupełnia ofertę kulturalną instytucji państwowych i samorządowych, umożliwia mieszkańcom kontakt z wybitnymi twórcami. Jest mecenaską wielu wydarzeń artystycznych. Aktywnie promuje kulturę i sztukę w mieście.

Milena Panek,
dyplomowana kosmetolożka z ponad 25-letnim doświadczeniem, specjalizuje się w makijażu permanentnym. Od lat pomaga kobietom po leczeniu onkologicznym, oferując bezpłatne zabiegi, które przywracają im pewność siebie i radość. Pomaga również osobom z rozszczepem wargi, poprawiając ich komfort życia i estetykę. Prowadząc Gabinet Kosmetyczny Prestige, łączy profesjonalizm z empatią, będąc ambasadorką piękna i wsparcia dla potrzebujących w Kaliszu.

Julia Przybył,
14-letnia zawodniczka UJKS Szturwał w Kaliszu, od pięciu lat trenuje windsurfing. Jest multimedalistką Mistrzostw Polski oraz zdobywczynią medali na arenie międzynarodowej. Od trzech lat reprezentuje Polskę jako członkini kadry narodowej. W 2024 roku zdobyła cztery medale międzynarodowe, w tym złoto w Mistrzostwach Świata Formuły Windsurfing Foil U17 oraz złoto w Mistrzostwach Świata Juniorów U15. Julia triumfowała także w Mistrzostwach Polski w kategorii do 15 lat. Poza sportem, ukończyła szkołę podstawową jako „Złoty Absolwent” z najwyższą średnią, a obecnie uczęszcza do I LO im. Adama Asnyka. Angażuje się w promocję sportu i zdrowego stylu życia jako ambasadorka miasta Kalisza. W wolnym czasie szkicuje i czyta książki.

Dominika Rzepka,
miłośniczka zwierząt i aktywna wolontariuszka. Od lat organizuje charytatywne wydarzenia na rzecz zwierząt, takie jak biegi czy zbiórki karmy. Współpracuje z fundacjami, pielęgnuje psy odebrane podczas interwencji, promuje adopcje oraz świadome zakupy zwierząt. Jest członkinią Związku Kynologicznego w Polsce. Edukuje mieszkańców Kalisza na temat opieki nad zwierzętami.

Jolanta Szymańska,
założycielka Zwierzęcego Banku Karmy, od lat wspiera zwierzęta potrzebujące pomocy. Organizuje zbiórki karmy, bazarki oraz transporty z pomocą. Zajmuje się zbieraniem darów i ich dystrybucją wśród potrzebujących. Współpracuje z fundacjami i domami tymczasowymi, pomagając zwierzętom znaleźć nowe domy. Gromadzi grupy wolontariuszy, które angażują się w działania prozwierzęce. O potrzebie opieki nad zwierzętami mówi podczas spotkań z młodzieżą. Służy jako wzór oddania i empatii.

Urszula Włodarek,
lekarka stomatolożka z ponad 30-letnim doświadczeniem. Jest ceniona za swoje profesjonalne podejście do pacjentów oraz działalność charytatywną. Od ponad 20 lat wspiera wychowanków Domu Dziecka w Kaliszu, oferując im bezpłatną opiekę stomatologiczną i ortodontyczną. Założyła fundację „Misja Uśmiech”, która pomaga dzieciom z domów dziecka i placówek opiekuńczych. Organizuje również konkurs fotograficzny „Świat w kawałkach”, promujący miasto. Jako pasjonatka sportu, aktywnie angażuje się w wydarzenia sportowe, inspirując innych do zdrowego stylu życia.

Magdalena Żarnecka,
oddana przede wszystkim dzieciom. Wspólnie z mężem wychowali pięcioro dzieci, w tym troje w pieczy zastępczej. Nauczycielka z ponad 20-letnim doświadczeniem, związana z promocją kultury wśród młodzieży i wolontariatem. Organizuje zajęcia pozalekcyjne oraz obozy dla dzieci. Jako wolontariuszka Fundacji CHOPS aktywnie wspiera uchodźców, koordynując remonty mieszkań i pomoc rzeczową. Jest pomysłodawczynią projektów takich jak „Zapakuj swoje dobro”, skierowanych do dzieci dotkniętych kryzysami. Jej zaangażowanie inspiruje młodych ludzi i społeczność lokalną.

Tegoroczna gala, podczas której poznamy Kaliszankę Roku 2024 odbędzie się 10 marca w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Napisz komentarz
Komentarze