1 marca, w Eisenhüttenstadt 30 kilometrów od granicy niemiecko – polskiej uruchomiono specjalny ośrodek dla imigrantów, w którym jednorazowo ma przebywać do 250 osób zwożonych z całych Niemiec, ale ma to być ich tymczasowe miejsce pobytu – informuje jedna z prawicowych telewizji.
Ośrodek jest przygotowany na odsyłanie cudzoziemców na teren Polski – słyszymy w wiadomościach telewizji Polska 24.
Sfilmować ośrodek pojechała ekipa tej telewizji. Jak relacjonował w piątek reporter P24 ochrona zakazała im nagrywać, wkrótce przyjechała też niemiecka policja. Dalszą część reporter relacjonował z przejścia granicznego polsko – niemieckiego.
Centrum Eisenhüttenstadt to taki ośrodek, do którego będą zbierane osoby z całych Niemiec, z tego miejsca przy samej granicy te osoby będą przysyłane do Polski w ramach umowy o readmisji, a także porozumienia Dublin 3. Już po 2 tygodniach zakwaterowania w tym ośrodku osoby te mają być przewożone do Polski – mówi Stanisław Pyrzanowski, reporter Polski 24.
W ośrodku faktycznie gromadzeni będą imigranci, którzy mają być wywiezieni do Polski, ale tylko ci, którzy z Polski do Niemiec wjechali. Chodzi o nielegalnych imigrantów czy uchodźców, którzy przekroczyli wschodnią granicę Polski i prosto pojechali dalej na zachód. A to w Polsce powinni przejść procedurę azylową lub być zatrzymani przez Straż Graniczną. O jakiej skali mowa? Tomasz Siemoniak, szef MSWiA mówi, że nie będzie to liczba migrantów większa niż przed rokiem ani większa niż za czasów rządów PiS.
— Jeżeli Niemcy czy inne państwo wykazuje, że ktoś wszedł na terytorium Polski, to jest jego pierwszy kraj w Schengen, to ten kraj musi go przyjąć. My też to stosujemy wobec innych państw. Jeżeli mamy dowód, że ktoś na Litwie wszedł, odstawiamy na Litwę — powiedział szef MSWiA.
Władze niemieckie również wydały komunikat ws. tego ośrodka.
"Z uwagi na dobre stosunki Brandenburgii z sąsiednimi województwami w Rzeczypospolitej Polskiej, 'Centrum Dublińskie' będzie prowadzone z naciskiem na powroty do Polski. Aby przyspieszyć procedury, Centralny Urząd ds. Cudzoziemców Brandenburgii będzie ściśle zaangażowany w koordynację szczegółów transferów z właściwymi organami w Polsce. Transfer powinien rozpocząć się w ciągu dwóch tygodni" - czytamy w opublikowanym przez niemieckie MSW komunikacie.
W „prawicowym internecie” pełno jest informacji, że po cichu- by nie zaszkodzić kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego- rząd przygotowuje się do masowego przyjmowania imigrantów w ramach Paktu Migracyjnego UE. Premier Donald Tusk i wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz zapewniają, że to nieprawda, Polska wywiązuje się z ww. paktu w inny sposób, np. przyjmując uchodźców z Ukrainy.
W sieci krąży lista tzw. Centrów Integracji Cudzoziemców. Według prawicowych działaczy, w tym polityków PiS i Konfederacji to tam mają trafić imigranci relokowani z innych Państw UE, na tej liście znajduje się adres: Kalisz, ul. Nowy Świat 13.

Ówczesne władze centralne (PiS) i wojewódzkie (PO) otwierają CIC w Kaliszu
Pod tym adresem faktycznie funkcjonuje „ośrodek dla uchodźców”, ale został on utworzony jeszcze za rządów PiS i we współpracy z ówczesnym rządem Zjednoczonej Prawicy z władzami samorządu wojewódzkiego, reprezentowanego przez koalicję PO- PSL.
– Utworzenie Centrum Integracji Cudzoziemców oprócz systemowego wsparcia cudzoziemców na miarę dzisiejszych czasów i potrzeb umożliwi w tym zakresie integrację w wielu obszarach obcokrajowców z naszym krajem – mówiła w marcu 2022 roku, ówczesna minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
A na zdjęciu z otwarcia ośrodka widzimy polityków PiS i PO jak razem przecinają wstęgę w budynku przy Nowym Świecie w Kaliszu.
Co się tam dzieje?Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu jest jednym z kilku w Wielkopolsce i jednym z wielu w całym kraju. Zostało utworzone głównie z myślą o uchodźcach wojennych z Ukrainy i to Ukraińcy zazwyczaj szukali tam pomocy. CIC oferuje wsparcie prawnika, psychologa, organizuje kursy języka polskiego, półkolonie dla dzieci i młodzieży, tłumaczenie dokumentów, warsztaty integracyjne, doradztwo zawodowe. Z takich form pomocy w kaliskim CIC skorzystało 758 obcokrajowców, a centrum zatrudnia na stałe dwie osoby. W obiekcie nie ma miejsc noclegowych. I nie będzie – zapewniają nas przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, który prowadzi ten obiekt.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu nie posiada informacji na temat planowanej relokacji uchodźców oraz nie prowadzi oraz nie planuje uruchomienia miejsc noclegowych dla cudzoziemców – zapewnia Fakty Kaliskie Katarzyna Kretkowska, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.Imigranci w powiecie kaliskim ?
Kilka dni temu dostaliśmy od jednego z czytelników Faktów Kaliskich prośbę o sprawdzenie innej plotki na temat imigrantów w regionie.
Proszę o poruszenie wątku umieszczenia w powiecie kaliskim 200 nielegalnych imigrantów. Gdzie chcą ulokować te 200 osób, na razie 200, a potem zapewne kolejni. Mieszkańcy powinni wiedzieć o takich ważnych sprawach. Podobno odbyło się szkolenie dla starostów w MSWiA na temat imigracji i terroryzmu. – pisze do nas czytelnik.
I tę sprawę próbujemy wyjaśnić w Urzędzie Marszałkowskim. Otrzymujemy krótką, ale konkretną odpowiedź.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu nie posiada informacji na temat istnienia lub uruchomienia miejsc noclegowych na terenie powiatu kaliskiego - odpowiada nam Katarzyna Kretkowska z UMWW.
O udział ośrodków pomocy dla uchodźców w Wielkopolsce w ewentualnej relokacji czy przyjmowaniu imigrantów z terenu UE lub z krajów nienależących do Unii Europejskiej pytamy też Urząd Wojewódzki w Poznaniu, który jest reprezentantem rządu na tym terenie. Nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu
Na razie ośrodki dla uchodźców prowadzi Straż Graniczna. W Polsce jest sześć takich miejsc. Nie są to jednak ośrodki nowe, utworzone w związku z polityką migracyjną UE a działające od wielu lat w ramach codziennych obowiązków SG.
Od samorządowców dowiadujemy się, że faktycznie są organizowane dla nich szkolenia ze specjalistami z ministerstwa obrony, na których podejmowany jest wątek migrantów, ale jako jeden z kilku tematów z zakresu bezpieczeństwa. Omawiane są tematy zagrożenia wojennego, migracyjnego, katastrof naturalnych. Takie szkolenia dotyczą też wdrażania w życie nowych przepisów o obronie cywilnej.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze